Kişisel Web Blog

Facebook, kararlarını değerlendirmesi için yeni bir kurul kuruyor

29.01.2019
142
Facebook, kararlarını değerlendirmesi için yeni bir kurul kuruyor

Facebook, platformundaki içerik moderasyonu kararlarını gözden geçirmesi için yeni bir harici ve bağımsız komite kurmaya karar verdi. Kurulun temel yapısının detayları ise önümüzdeki altı ay içinde belirlenecek. Şimdilik kuruldaki üyelerin kim olacağı ve bu üyelerin nasıl seçileceği konusu henüz kesinleşmiş değil.

Egemen bir kurul oluşturma fikri ise daha önce Facebook CEO’sunun kaleme aldığı “A Blueprint for Content Governance and Enforcement.” (İçerik Yönetimi ve Uygulaması için Bir Taslak) başlıklı blog yazısında karşımıza çıkmıştı. Facebook’taki yeni Küresel İlişkiler ve Iletişim Başkan Yardımcısı rolüyle dikkat çeken eski Birleşmiş Krallık Başbakan Yardımcısı Nick Clegg ise Pazartesi günü paylaştığı bildirge taslağı ile bu yeni kurulu yapısını her tarafta gündeme getirdi.

Komite Facebook’tan egemen uzmanlardan oluşacak. Ve Facebook’un içerik moderasyonu kararlarını inkar ya da onaylama yetkisine sahip olacak. Clegg’in aktardıklarına göre bu kurul üyeleri “içerik, mahremiyet, ifade özgürlüğü, insan hakları, gazetecilik, yurttaşlık hakları, güvenlik ve diğer ilişkili disiplinler” konularına bilirkişi kişiler olacak. Bir De kurul üyelerinin her bir olgu için nasıl karar verdiklerini transparan bir şekilde açıklaması beklenecek.

Şimdiye değin aktarılanlar her ne dek olumlu gelişmeler olarak görünse de Facebook platformundaki çeşitliliğin kurula yansıması pek mümkün değil. Ne de olsa bünyesinde 2 milyar insanı heybetli bir yapıdan laf ediyoruz.

yine de önümüzdeki altı ay boyunca Singapur, Delhi, Nairobi, Berlin, New York, Mexico City dahil almak üzere bir çok şehirde workshplar düzenlemeyi planlayan Facebook, çoğu kişiden kurulun nasıl şekillendirilmesi gerektiğine dair geri bildirim toplayacak. Toplanacak olan geri bildirimler dahilinde kurulda kaç kişinin olması ve ne dek süre yönetimde kalınması gerektiği de değerlendirilecek.

bu vesileyle Clegg’in açıkça yalnızca bu bölgesel workshoplar ile bütün hissedarlara ulaşamayacaklarının farkında olduğunu söylediğini de ekleyelim.

Clegg, bu süreci olabildiğince küresel ve kapsamlı hale getirmek için dünyanın her yerinden düşünürlerin ve araştırmacıların tekliflerini şirkete nasıl iletebileceklerine dair Facebook’un gelecek haftalarda daha pozitif detaylar paylaşacağını belirtti.

Facebook

Favorilere Ekle

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved