Kişisel Web Blog

Kafa Topu’nun yapımcısı Masomo, Miniclip tarafından satın alındı

07.02.2019
185
Kafa Topu’nun yapımcısı Masomo, Miniclip tarafından satın alındı

2017 yılında kurulan ve 2018 yılını toplam 455 milyon dolar yatırım ile kapatan Lime, 2019’da aldığı ilk yatırımını duyurdu. Bisiklet ve elektrikli scooter girişimi Bain Capital Ventures ve Andreessen Horowitz liderliğinde 310 milyon dolar yatırım aldı.

Toplam yatırımını 765 milyon dolara yükselten Lime’e D serisi yatırım turunda  ardındaki duran diğer şirketler ise Ventures, Fidelity Investments, GV ve IVP olarak kayıtlara geçiyor. Geçtiğimiz sene 1.1 milyar dolar değerlendirme ile dikkatleri üstüne çeken Lime’ın  bunu ikiye katladğını da paylaşalım. Zira girişimin CEO’su ve kurucularından Toby Sun kadar kaleme alınan bir yazıda Lime’in değerlemesinin 2.4 milyar dolara ulaştığı belirtiliyor.

Yüksek meblağdaki kapital kaynak, yatırımcıları Lime olan güvenlerini ve e-bisiklet, e-scooter pazarındaki potansiyelin ne kadar büyük olduğunu bir kere daha gösteriyor. Genç teşebbüs, aldığı yatırım ile yeni pazarlara açılmayı planlıyor. Bunun yanı sıra teşebbüs mühendislerinin mevcut Lime teknolojisini geliştirmeleri bekleniyor.

öte yandan Lime’in gördüğü iki kritik alan; şoför güvenliği ve büyük kasaba işbirliklerine de yatırım yapması planlanıyor. Şirketin sürdürülebilir bir meslek modeli çıkartabilmesi için de bu yatırımların olması şart. Zira metropollere yaptığı milyonlarca yatırımın arkasında şoför kazaları ile gündeme gelen teşebbüs, birçok e-scooter ve e-şirketinin yaşadığı gibi şehir belediyeleri kadar kullanımı yasaklandı. Son olarak İsviçre’de, Lime sürücülerinin yaşadığı kazaların peşinde ülkedeki operasyonları askıya almıştı.  Aygıt ve yazılım hatalarından kaynaklı kazaların önlenmesi için e-scooterların bir vakit incelenmesi talep edilmişti.

Tüm bu talihsizliklere rağmen Lime, hızlı büyümesini sürdürüyor. Yalnızca 7 ayda yolculuklarda 5 buçuk kat artma sağlayan teşebbüs, uygulamasındaki belirli kullanıcı sayısını ise 10 milyona yükseltti.

Beş kıtada 15 ülkede bilhassa üniversite kampüsleri ve şehir içlerinde hizmet veren girişimin pazar lideri olduğu ülkeler ise Yeni Zelanda, Çekya, Avusturya, Polonya, Fransa, Portekiz, İspanya ve Yunanistan.

Lime

Favorilere Ekle

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved