Kişisel Web Blog

İş Görüşmesinde Başarılı Olmanıza Yardımcı Olacak 7 İpucu

13.05.2021
284
İş Görüşmesinde Başarılı Olmanıza Yardımcı Olacak 7 İpucu

Yaklaşan önemli bir röportaj mı var? Biz sizi koruduk. İşe alma müdürünüzü nasıl etkileyeceğiniz ve hayalinizdeki işe nasıl gireceğiniz konusunda denenmiş ve gerçek ipuçları.

Göz Teması ve Sağlam El Sıkışma

Birinin elini sıkmak kültürel standart selamlamamızdan daha fazlasıdır. Aslında senin hakkında çok şey söyleyebilir. Ve muhtemelen bir işe alım müdürünün sizinle ilgili ilk izlenimi olduğu için (özgeçmişinize göz atmak dışında), görüşmenin nasıl gideceğine dair tonu gerçekten belirleyebilir. J’de bildirilen bir araştırmaya göre, daha sıkı tokalaşan insanlar daha olumlu, dışa dönük ve sosyal olarak daha az kaygılı olarak algılanıyor.Kişilik ve Sosyal Psikolojimiz. Göz temasını sürdürmek de zorunludur. Göz teması, kendinizden emin olduğunuzu gösterir – bu da, kaliteli işe alım yöneticilerinin aradığı başka bir şeydir.

Araştırmanı yap

Tıpkı bir sınava çalıştığınız gibi, büyük bir mülakat için çalışmanız gerekir. Şirketin geçmişini ve en etkili kişileri (CEO’lar, kurucular gibi) okumak çok önemlidir. İşe alma müdürüne şirketle gerçekten ilgilendiğinizi, değerlerini gösterecektir. ve genel misyonu. Ayrıca ilginç, anlamlı sorular sormanıza da yardımcı olur ve bizi bir sonraki noktamıza götürür …

Zor Soruları Ateşle

İşe alma yöneticileri size sert sorular soracaklar, öyleyse neden aynısını yapmayasınız? Bir dizi soruyla hazırlıklı olmak, işin sizin için doğru olduğunu ve tam tersi olmadığını önemsediğinizi gösterir. Ve yukarıdaki noktada bahsettiğimiz gibi, şirket veya marka üzerinde araştırma yapmak, şirket hakkında bilgili olduğunuzu gösterecek belirli sorular sormanıza yardımcı olacaktır.

Stratejik Övün

Bir narsist gibi görünmek istemediğiniz için kendi borunuzu çalmaktan korkan herkes için PSA: İşe alma müdürünüz yaptığınız tüm harika şeyleri duymak istiyor. Öyleyse devam edin, kendinizle övün! Ama bunu stratejik olarak yapın. Övünmekle başarılarınızı en aza indirmek arasında bir fark vardır. Başardığınız tüm şeyleri listelediğinizde, sıkı çalışmanıza vurgu yapın, diğer insanlarla karşılaştırma yapmayın (“başka hiç kimse benim yaptığımın yarısı kadar iş yapmadı”) ve nasıl yaptığınızı açıklayın İş ahlakınız nedeniyle ortaya çıkan fırsatlar için minnettarız.

Teşekkür Etmeyi Unutma

Hayır, her zaman o son tekila atışını yapmamalısın ve hayır, her zaman eski sevgiline mesaj atmamalısın, ancak her zaman, her zaman, bir işe alma müdürüyle takip etmelisin ve zaman ayırdıkları için onlara teşekkür etmelisin. Görüşme güneye gitse bile, süreç boyunca tanıştığınız veya etkileşimde bulunduğunuz kişilere bir e-posta yazmak için yine de zaman ayırmalısınız. El yazısı bir not üzerine e-posta göndermenin uygun olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar var. E-posta yoluyla teşekkür etmenizi öneririz çünkü… buna salyangoz postası denmesinin bir nedeni vardır.

İş İçin Elbise

“İstediğiniz iş için giyin, sahip olduğunuz iş için değil.” Bu alıntıyı kime atfedeceğimizi bilmiyoruz, ancak bunun bir nedenle popüler olduğunu biliyoruz. Beğenseniz de beğenmeseniz de niyet ne giydiğine göre değerlendirilecek. Kıyafetiniz ne kadar önemsediğinizin göstergesi olacak. Wall Street’te analist olarak çalışmak istiyorsanız mülakatınıza güçlü bir kıyafet giyin. Bir moda dergisinde röportaj yapıyorsanız, Spor Baş Editörü’nü görebileceğiniz bir kıyafet giyin. Son olarak, bir kıyafeti bir araya getiremiyor veya şık görünemiyorsanız, bu daha büyük, daha önemli görevleri yerine getiremeyeceğinizi işaret edebilir.

Özgeçmişiniz En İyi Aksesuarınızdır

Son olarak, ama kesinlikle en az değil, özgeçmişinizin basılı bir kopyasını getirin. Hayır, bu ebeveynlerinden görmezden gelmen gereken antika bir tavsiye değil. İşe alma müdürü, görüşmeden önce özgeçmişinizi okurken sizinle ilgili her ayrıntıyı hatırlamayacaktır. Özgeçmişinizin hemen önünde olması, deneyimleriniz hakkında size belirli sorular sormalarına ve sohbeti kolaylaştırmalarına yardımcı olur. Ayrıca, işe alım müdürü özgeçmişinizi yazdırmayı unutursa, onlara bir kopyasını vermeniz, hazırlıklı olduğunuzu ve her zaman bir adım ileriyi düşündüğünüzü gösterir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved