Kişisel Web Blog

Avrupa Komisyonu Mastercard’a 537 milyon euro ceza kesti

23.01.2019
126
Avrupa Komisyonu Mastercard’a 537 milyon euro ceza kesti

Avrupa Komisyonu Mastercard‘ın rekabet kurallarını ihlal ettiğini öne sürerek şirkete 537 milyon euro para cezası verdi. Mastercard’ın bu cezayı almasının sebebi ise satıcıların kendi ülkeleri dışındaki AB üyesi ülkelere sunulan daha ucuz bankacılık hizmetlerini kullanmalarına müsaade edilmemesi.

Avrupa Komisyonu Üyesi Margrethe Vestager bu konuda yaptığı açıklamada şu cümlelere yer verdi:

“Avrupalı tüketicler, yiyecek, giyecek ya da internet üzerinden alışveriş yaparken ödeme kartlarını her gün kullanıyor. Mastercard’ın kurallları, satıcıların diğer üye ülkelerde bankaların sunduğu daha ucuz kart ödemesi ücretlerini araştırmasını önleyerek, kart ödemesi maliyetini yapay bir şekilde artırdı. bu nedenle, AB’deki satıcılar ve tüketiciler hasar fark etti.”

Son olarak Mastercard’ın soruşturmada yaptığı işbirliği sonucunda kesilen para cezasının yüzde 10 oranında indirildiğini de belirtelim.

bu vesileyle belirtelim Mastercard, Avrupa piyasasındaki en büyük ikinci kredi kartı hizmeti sağlayıcısı. Şirketten yapılan açıklamada, “Bu karar geçmişte, iki yıldan uzun olmayan geçmişteki bir dönemde yapılan uygulamaları kapsıyor ve Mastercard’ın mevcut iş yapma yöntemlerinde herhangi bir değişim gerekmiyor” denildi.

Mastercard

Favorilere Ekle

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved