Kişisel Web Blog

Yurt dışından alınan bazı teknolojik ürünlere bandrol ücreti uygulanacak

26.12.2018
368
Yurt dışından alınan bazı teknolojik ürünlere bandrol ücreti uygulanacak

Geçtiğimiz Kasım ayında yurt dışından alınan akıllı telefonlar için uygulanan IMEI kayıt ücretinin 170 TL’den 500 TL‘ye çıktığını sizlere akarmıştık. Bugün ise Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı‘na kadar yurt dışından alınan bazı teknolojik ürünlere bandrol ücreti uygulanacak.

Paylaşılan Cumhurbaşkanı Kararı’na tarafından ticari ithalat maksadı dışarıda yurt dışından getirilecek televizyon, akıllı telefonradyo, video, uydu alıcı cihazları ve birleşmiş cihazlar ile bunların dışındaki görsel veya işitsel yayınları alabilen cihazlar için bir defaya mahsus ve 2019 yılı için geçerli elde etmek üzere bandrol ücreti alınacak.

Paylaşılan bilgilere göre otomobil televizyonu için 8, 51 ekrana kadar televizyonlar için 10, 52-67 ekran televizyonlar için 16, 68-85 ekran televizyonlar için 22, 86-116 ekran televizyonlar için 34, 117-148 ekran televizyonlar için 40, 148 ekran ve üstündeki modeller için ise 80 euro bandrol ücreti uygulanacak.

Zeki telefonlar için 2o euro bandrol ücreti

Yurt dışından getirilen akıllı telefonlar için 20 euro olacak olan bandrol ücreti, bilgisayar ve tabletler için ise 10 euro olarak belirlendi. Radyo ve radyo alıcıları için 1-2, videolar için 18, set üstü medya kutuları (set top box) için 7 euro olarak açıklanan bandrol ücretleri,  televizyon ağırlıklı birleşmiş cihazlar için 9-21, radyo ağırlıklı birleşik cihazlar için 1-18 euro seviyelerinde olacak.

Son olarak bunların haricen kalan teknolojik ürünler için 2-18 euro arasında flandra ücretleri uygulanacağını ve euro olarak belirlenen flandra ücretlerinin euro karşılığında Türk Lirası olarak tahsil edileceğini de belirtelim. Söz konusu flandra ücretlerinin 2016 yılında uygulandığını da hatırlatalım.

Yurt dışından cep telefonu almak

Bandrol ücretleri ile ilgili esas belirsizlik ise zeki telefonlar konusunda. Yurt dışından getirilen zeki telefonlar için halihazırda 500 TL’lik IMEI kayıt ücreti uygulanıyor. Laf konusu 20 euroluk bandrol ücreti IMEI kayıt ücretinin içinde mi yahut ekstra bir değerinde olarak mı karşımıza çıkacak bu konuda herhangi bir izah etme yapılmadı.

Zeki Telefon Flandra ücreti

Favorilere Ekle

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved