Kişisel Web Blog

Netflix, Black Mirror: Bandersnatch yüzünden davalık oldu

14.01.2019
142
Netflix, Black Mirror: Bandersnatch yüzünden davalık oldu

Dijital yayın platformu Netflix, geçtiğimiz haftalarda yayınlanan interaktif filmi Black Mirror: Bandersnatch yüzünden davalık oldu. “Kendi maceranı kendin seç” anlamına gelen Choose Your Own Adventures adlı serilerin sahibi olan yayıncı Chooseco şirketi, kendi tercihlerinizi seçerek ilerleyebildiğiniz bir bölüm olan Black Mirror: Bandersnatch’e 25 milyon dolarlık dava açtı.

“Kendi tercihlerini seçme” başlığının ticari bir marka olduğunu gösteren yayıncı işyeri Chooseco, Netflix’in bu markaya ait lisansı ihlal ettiğini söylüyor. Chooseco, Netflix’in 1980 ve 1990 yılları aralarında yayımlanan serisini izinsiz olarak kullandığını öne sürüyor. Bandersnatch’i izleyenler de hatırlayacaktır; filmdeki ana kişilik, üzerinde çalıştığı oyunun kurgusal bir “choose your own adventure” kitabına dayandığını söylüyordu. 80’lerde bir furya haline gelen bu akımı da göz önünde bulundurduğumuzda Chooseco’nun fazla da haksız olmadığını söylemek muhtemel duruyor.

Chooseco’ya kadar 20th Century Fox, interaktif bir içerik aranje etmek için zorunlu lisanslara sahip. Netflix ise 2016’da beri lisans almaya çalışmasına rağmen bu konuda herhangi bir sonuca ulaşamadı, ama yeniden Black Mirror: Bandersnatch’i platformunda yayınlamayı seçim etti. Chooseco ise Bandersnatch lansmanından önce Netflix’e bir mektup gönderdiğini bahis ediyor.

Netflix’in herhangi bir dönüş yapmadığı işyeri, adını izinsiz kullandığını iddia ettiği Netflix hakkında minimum 25 milyon dolarlık bir tazminat talep ediyor. Bundan Başka Chooseco, platformun Black Mirror: Bandersnatch’ten kazandığı kârı da istiyor. Fakat Netflix kadar konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadığını da belirtelim.

Bandersnatch Black Mirror Chooseco Netflix

Favorilere Ekle

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved