Kişisel Web Blog

Helikopter üreticisi Bell hava taksi aracını tanıttı

10.01.2019
135
Helikopter üreticisi Bell hava taksi aracını tanıttı

Dünyaca ünlü helikopter üreticisi Bell, dikey kalkış ve iniş gerçekleştirebilen yeni hava aracını tanıttı. Helikopter konusunda uzman olan ve helikopter pazarında ciddi bir pazar payına sahip marka, yeni dünyaya but uydurmak namına hava taksi araçlarına ve drone’lara yatırım yapmaya hazır.

CES 2019 fuarı bünyesinde Bell Nexus adını bölge hava taksi aracının bire bir boyutlarda bir prototipini başta halka açık şekilde sergileyen Bell, bu alana olan ilgisini kanıtlamış gözüküyor. Üstünde 6 ayrı pervane yer alan Bell Nexus’ın en büyük özelliği hiç kuşkusuz dikey iniş ve kalkış gerçekleştirebilmesi olarak görülüyor. Bell Nexus, düşey olarak bir helikopter gibi havalandıktan daha sonra pervaneler yere paralel konumdan düşey konuma geliyor ve bu sefer de Bell Nexus bir uçak gibi ileri içten daha ivmeli bir şekilde hareket ediyor. İniş noktasına geldiğinde ise Nexus’un pervaneleri yeniden iniş ve kalkış pozisyonuna geri dönüyor.

Bell’in CEO’su Mitch Snyder‘e Bell Nexus projesi dikey taşımacılık konusunda manâlı bir adım atıyor ve vizyonunu belirliyor. Özellikle yer yüzündeki yerleşim yoğunluğuna bakıldığında fark edilen bölge kısıtı nedeniyle geniş havalimanları yerine düşey iniş ve kalkışın gerçekleştirilebileceği daha ufak alanlar revaçta olacak. Bunun yanı sıra Bell, hava taksi olarak gerçekleştirilecek şehir halkı içi taşımacılığının da ne kadar popüler olacağına belirlenmiş gözüyle bakıyor. Hiç şüphesiz düşey iniş ve kalkış yapan hava araçlarını daha sık göreceğimiz günler gelecek ve bunlar şehir halkı içi taşımacılığında daha çok kullanılacak. Belki bir gün Beşiktaş – Kadıköy vapur seferine alternatif bir hava taksi rotası bile oluşacak.

Nexus uçuş özellikleri

Bell Nexus fütüristik iç tasarımıyla da dikkat çeken bir hava taksi aracı. 5 koltuk kapasiteli Bell Nexus ile benzer anda 4 yolcu yolculuk edebiliyor ve diğer birey ise hava aracını yönetiyor. Bell Nexus bir hava taksi olacak olsa da şimdilik otonom bir özellik duyurulmadı. Otonom araçlarla ilgili çalışmaları kara yolları için görüyor olsak da havacılık otoritelerinin özellikle gezgin taşımacılığı oluşturacağı otonom hava araçlarına azıcık daha süre var gibi gözüküyor. Bir pilotun yöneticilik edeceği hava taksi araçları ile seyahatlerin erişilebilir olması açısından Bell Nexus hibrit bir model olarak planlanmış. Bunun yanı sıra güvenlik açısından pek çok donanımı da mevcut. Garmin firmasıyla çalışan Bell, Nexus’da bu firmanın ekranlarını kullanacak ve tecrübesinden yararlanacak. Kısacası görerek uçabilmenin yanın da fly-by-wire olarak anılan benzeri otonom sistemler Bell Nexus’a entegre edilmiş olacak ve Bell Nexus modern bir uçak gibi bilgisayar destekli bir insan göre uçurulacak.

Bell Nexus’un şimdilik ilk uçuşunu ne zaman oluşturacağı ve ne vakit seri üretime geçeceğine dair herhangi bir bilgi değil. Ancak Bell Nexus için Uber’in birincil hava taksi araç modeli olacağına dair yapılan yakıştırmalar piyasada konuşulmaya başlandı. Bunun yanı sıra ABD’li Textron’ın şirketi Bell’in Çinli önemli rakipleri de bulunuyor. Hatırlayacağınız üzere geçmiş senelerde yine CES fuarında Ehang adlı gezgin taşıyabilen bir drone’u Çinli işyeri tanıtmıştı. Ama Bell’in ABD pazarında acilen açıklanmış bir hakimiyeti olduğu ve havacılık konusndaki tecrübesiyle ayrı bir güven unsuru taşıdığı da hakiki.

Bell Bell Nexus CES 2019 Mitch Snyder

Favorilere Ekle

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved