Kişisel Web Blog

Marlboro’nun sahibi Altria Group elektronik sigara girişimi Juul Labs’e 12.8 milyar dolar yatırım yaptı

26.12.2018
517

Sigara ve tütün alanında etkinlik gösteren, Philip Morris ve Marlboro markalarının sahibi olan Altria Group, elektronik sigara girişimi Juul Labs‘e önemli bir yatırım gerçekleştirdi. resmen açıklanan yatırıma göre, Altria Group girişime yüzde 35 hisse karşılığında 12.8 milyar dolar nakit ödeme yaptı.

Tütün konusunda ABD’nin en büyük şirketlerinden birisi olan Altria Group‘un bu yatırımı, doğrusu rakibe gerçekleştirilmiş bir yatırım. Çünkü elektronik sigaralar tamamen tütün ürünlerinin ve bildiğimiz sigaranın en büyük alternatifi olarak görülüyor. Bu anlamda Juul Labs’in yatırıma şüpheyle yaklaştığı da bir gerçek. Bu yüzden yapılan anlaşmaya Altria’nın şirket içinde en fazla yüzde 35 hisseye sahip olabileceğine dair bir madde eklenmiş.

“Yatırım teklifine şüpheyle yaklaştık”

Juul Labs CEO’su Kevin Burns, yaptığı açıklamalarda teklife birincil etapta kendilerinin de şüpheyle yaklaştığını ama ardından bu stratejik ortaklığı kabul ettiklerini dile getirdi. Altria Group, sigara konusunda gerçekleşen dönüşüme erken bir tedbir alarak elektronik sigara konusunda tanıdık ve kıymetli markalardan birisinden kayda değer bir hisse payı elde etmiş oldu. Bunun yanı sıra, Altria Group, Juul Labs’i elektronik sigaralarının yayılması konusunda da takviye verecek. 230 binden fazla noktada perakende gücü yer alan şirketin, satış ekiplerini ve yayma gücünü Juul Labs için kullanması öngörülüyor.

Juul Labs‘in gelecek vizyonu, sigara içen yetişkinleri tütün ürününden elektronik sigaraya yönlendirmek olarak açıklanıyor. Dolayısıyla Altria Group’un yaptığı yatırım bu anlamda oldukça önemli bir yatırım. aynı zamanda demin daha geçtiğimiz hafta İsveç’in 2025 yılından itibaren sigarayı ve tütünlü ürünlerin tamamını ülkede ambargo kararı aldığını belirtelim.

Sigaraların yerini alma konusunda elektronik sigaraların kayda değer bir pazar payı kazandığı tahmin edilirken, ülkemizde ise elektronik sigaraların yoğun şekilde satışının yapılması ve bu satışların yasaklanmış olduğu biliniyor. Yasağa karşın sigara değin zararlı elektronik sigara ürünlerinin de internet üzerinden satışlarının yapılmaya maalesef devam ettiğini belirtelim.

Altria Group Juul Labs Kevin Burns Marlboro Philip Morris

Favorilere Ekle

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved