Kişisel Web Blog

IBM, CES 2019’da 20 qubit’lik kuantum bilgisayarını tanıttı

09.01.2019
136
IBM, CES 2019’da 20 qubit’lik kuantum bilgisayarını tanıttı

IBM, CES 2019‘da, laboratuvar dışarıda kullanılmak üzere tasarlanan birincil kuantum bilgisayarının tanıtımını gerçekleştirdi. 20 qubit’lik sistem, araştırma ve iş uygulamaları odağında böyle bir makineyi göstermek için gereken kuantum ve klasik bilgisayar parçalarını tek bir pakette birleştiriyor. IBM’in yeni bilgisayarda müzeler için yüksek nitelikli sunum sistemleri tasarlayan Goppion ile iş birliği yaptığını da belirtelim.

IBM, bilimsel ve ticari başvuru formu için tasarlanan kuantum bilgisayarını birincil bütün entegre evrensel kuantum hesaplama sistemi olarak nitelendirirken, çoğu kişinin 20 qubit’lik bir makinenin, insanların kuantum bir bilgisayar için öngördüğü ticari uygulamaların birçok için yeterince kuvvetli olmadığını düşündüğünü de hatırlatmakta menfaat var.

Kuantum bilgisayarda bütün donanım, 2,74 metrelik küp biçiminde tasarlanmış olan, yaklaşık 1,5 cm kalınlığındaki borosilikat camdan yapılma kalıbın içine yerleştirilmiş. Küpün üzerinde bulunan ön ve arkadaki kapılar da eş zamanlı olarak açılabiliyor. Her iki kapının da açılması cihazın devrilmesine sebep olabiliyor, bu yüzden egemen alüminyum ve çelik çerçeveler cihaza takviye oluyor. Bu sayede titreme ve öteki etmenlerin etkileri azaltılıyor ve cihazın yapı bütünlüğü de güvenceye alınıyor. Projenin tasarımı ise Map Project Office tarafından gerçekleştirildi. Map Project Office bundan önce ise Sonos ve Honda gibi şirketlerle çalışmıştı.

Tasarımda kullanılan cam kabuk, cihazın sıcaklığının kontrol edilmesini sağlıyor. Çünkü kuantum çiplerinin mutlak sıfır noktasının hemencecik üzerinde kalması gerekiyor. Böylelikle olası bir titreşim veya çipteki bir ısınma, projeyi faydasız ülkü getirebileceği için IBM bu konuda önlemini en baştan alıyor.

IBM’in System Q One projesi, şahısların kendi evlerindeki bilgisayarları gibi bir kullanım olanağı sağlayacak, ancak kuantum bilgisayarın her tarafta bulunmayacağını da belirtelim. IBM, her ne değin çığır açabilecek yeni bilgisayarını tanıtmış olsa da kullanımının yıllar alacağını anlatmak muhtemel.

IBM Kuantum Bilgisayarı

Favorilere Ekle

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved