Kişisel Web Blog

Google’dan işitme engelliler ve duyma zorluğu çekenler için iki yeni uygulama

05.02.2019
126
Google’dan işitme engelliler ve duyma zorluğu çekenler için iki yeni uygulama

Android ekosistemi için iki yeni uygulamayı kullanıma sunan Google, işitme engelliler ve duyma zorluğu çeken kullanıcıların hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor. başlangıçta geçtiğimiz Mayıs ayında tanıtılan Sound Amplifier (Ses Amplifikatörü) ve Live Transcribe (Canlı Altyazı) uygulamaları Android platformu için sunuldu.

Epeyce basit bir egzersiz mantığına sahip olan Google Live Transcribe uygulaması aktif hale geldikten sonra dinlemeye başlayarak yakın çevredeki konuşmaları gerçek zamanlı olarak yazıya döküyor. Live Transcribe bir uçtan bir uca işitme engelli bir kullanıcı etrafındaki konuşmalardan farkında olabiliyor.

Live Transcribe servisinin kullanılabilmesi için bir internet bağlantısına sahip olmanız gerektiğini de ekleyelim. Google’ın Pixel 3 modeline ön yüklü olarak gelecek olan Live Transcribe (Canlı Altyazı) uygulaması, öteki Android cihazlar için ise Play Store‘dan yerini aldı. Demin beta aşamasında olan Canlı Altyazı uygulamasının ayrıntılarıyla bedava olduğunu da ekleyelim.

Türkçe dahil 70 dil destek sunuyor

Uygulamayı deneme fırsatı bulduğumuzu da ekleyelim. Toplamda 70 dil için hizmet veren Canlı Altyazı uygulaması Türkçe için de hizmet veriyor. Lakin bu desteğin o kadar de stabil olmadığını da belirtelim. İşitme engellilere cevap verme olanağı da tanıyan Canlı Altyazı uygulaması, klavye aracılığı ile yazılan kelimeleri sesli bir şekilde okuyabiliyor. Dilerseniz Live Transcribe (Canlı Altyazı) uygulamasını Android için buradan indirebilirsiniz.

Sound Amplifier yani Ses Amplifikatörü uygulaması ise temelde akıllı telefonunuzun duyduğu sesleri daha yüksek bir hale getiriyor. Daha gizli ve doğal bir dinleme deneyimi karşılamak için tasarlanan Ses Amplifikatörü, Android cihazınızın mikrofonundan gelen sesi, kulaklığınıza aktararak daha iyi bir dinleme deneyimi sunuyor. Ses Amplifikatörü uygulamasını yalnızca kablolu kulaklıklar ile kullanabileceğinizi de ekleyelim. Dilerseniz Sound Amplifier (Ses Amplifikatörü) uygulamasını Android için buradan indirebilirsiniz.

Canlı Altyazı Google Live Transcribe Ses Amplifikatörü Sound Amplifier

Favorilere Ekle

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved