Kişisel Web Blog

BDDK’dan Twitter’ın ihmaline karşı bankalara uyarı

18.01.2019
131
BDDK’dan Twitter’ın ihmaline karşı bankalara uyarı

Geçtiğimiz günlerde sizlere Twitter’da bankaların adı kullanılarak verilen üçkâğıt odaklı reklamları aktarmıştık. Bu koşul bankaları da rahatsız etmiş olacak ama Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu konuyla ilgili harekete geçti. ‘Bankaların Data Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Hakkında Yönetmelik Taslağı’nı bankalara ileten ve görüşen BDDK,  sosyal medya ve arama motoru şirketlerinin platformunda yayınlanan reklamlardan sorumlu tutulmasını istiyor.

Twitter’da bulunan fraud reklamlar

Yönetmelik taslağına tarafından sosyal ağ ve arama motoru şirketleriyle yapılan reklam sözleşmelerinde, bu mecralardan yapılan dolandırıcılık işlemlerinde sorumluluğu sosyal ağ ve arama motoru şirketlerinin üstlenmesi isteniyor. Bu noktada BDDK, bankalara kısaca “sosyal medya şirketleri dolandırıcılığı engellemiyorsa, o mecralara reklam veremezsiniz” diye uyarıda bulunuyor.

Twitter’da yer alan fraud reklamlar

Yukarıda da özetlediğimiz üzere BDDK’nın bankalara gönderdiği taslakta yer alan 4. maddede yer bahşedilen ifadeler şöyle:

“Banka sunmakta olduğu bankacılık hizmetlerine yönelik reklam hizmeti aldığı arama motoru, sosyal ağ platformu gibi sağlayıcılarla yapacağı sözleşmelerde bu sağlayıcıların banka adına bahşedilen sahte reklamları engellemekle ve banka namına yayınladıkları sahte reklamlar dolayısıyla meydana gelen zararları karşılamakla sorumlu olduklarına dair hükümleri ekletmek zorundadır. Somurtkan taktirde laf konusu hükümlerin eklenmediği kontrat çerçevesinde bahsi geçen sağlayıcılardan reklam hizmeti alamaz” denildi.

Şu an için görüşe açılan bu yönetmelik taslağının ay sonunda son şeklini alıp yürürlüğe gireceğini belirtelim.

BDKK Twitter

Favorilere Ekle

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved