Kişisel Web Blog

Instagram, Facebook Login benzeri giriş yapma özelliğini test ediyor

05.02.2019
115
Instagram, Facebook Login benzeri giriş yapma özelliğini test ediyor

Gençlerin Facebook’tan çekilmesiyle birlikte Facebook tatbik ailesine Facebook özellikleri eklemeye devam ediyor. Reklam gelirlerini ve kimlik data tabanının genişliğini tehlikeye atmak istemeyen şirket, Facebook’la antre yap benzeri bir özelliği Instagram‘da yayına almaya hazırlanıyor.

Facebook’la antre yap platformu kullanıcıları sosyal ağa ast tutarak, öbür bir kullanıcı adı ve şifre kullanmadan öteki uygulamalara antre yapmasını sağlıyordu. Lakin genç kullanıcılar Facebook yerine Instagram’ı tercih etmeye başlayınca Facebook elinden en değerli araçlardan biri kaybetmeye başladı.

Instagram’da süre geçirmeyi seven kullanıcılar ise kişisel hesaplarını, Finstalarını (sahte Instagram hesapları) ve işletme hesaplarını yönetmek için aniden pozitif antre bilgisi uygulamak durumunda kaldı.

Instagram’daki girişi bilgilerini hazırlamak adına yeni bir adım atan şirket, bu adımla birlikte Facebook’la giriş yap özelliğini de Instagram’a taşımış oldu.

Instagram’ın prototiplendirdiği “Main Account” (Belli Başlı Hesap) özelliği, kullanıcıların profillerinden birini öncelikli hesap olarak ayarlamalarını sağlıyor. Ve öteki hesaplar bu öncelikli hesaba bağlanıyor. Bu Nedenle kullanıcılar, sadece tek bir hesabın giriş bilgilerini aklında tutarak diğerlerine de giriş yapabiliyor.

Uygulamaya daha kolay bir şekilde giriş yapılabilmesi, kullanıcıların diğer hesaplarına daha pozitif geçiş yaparak içerik paylaşmasını ve etkileşimde bulunmasını tetikleyebilir. öte taraftan şimdiye değin hesap ekle özelliğinden faydalanan kullanıcılar için bu yeni özellik fazla da farklı bir tecrübe sunmuyor.

Bu iki nitelik arasındaki en büyük fark ise Başlıca Hesap özelliğinin Instagram’ın antre platformunu güçlendirecek olması. Aslına bakarsanız Akış’ta ve Hikayelerde içerik paylaşabilmenizi, ölçümlemelerde bulunmanızı ve mention yapmanızı karşılayan üçüncü parti uygulamalar hali hazırda Instagram’ın bu platformundan faydalanıyor. Fakat görünen o ama; Instagram bu platformu daha genişleterek tıpatıp Facebook’la giriş yap özelliğinde olduğu gibi daha fazla kimlik ve profil bilgisi toplamayı amaçlıyor.

Başlıca Instagram hesabınızdan giriş yaptıktan daha sonra uygulamak istediğiniz profilleri seçtiğinizde ya da diğer bir başvuru üzerinden paylaşım yaptığınızda Instagram’a istediği verileri zahmetsizce sağlayabiliyorsunuz.

ilk olarak Ishan Agarwal göre keşfedilen özellik, Instagram’ın Android alpha versiyonunda bulunan APK dosyalarındaki bir kod üzerinden bulundu. Koddaki metinlerde, “Tek bir ID ve parola ile tüm Instagram hesaplarına süratli ve güvenli antre yapın.”, “Hesaplarınızdan birini asıl hesap yapın ve tek bir seferde diğer hesaplarınıza girişi yap.”, “Hesaplarınız öbür kalacak oysa antre yapmanız süratli ve kolay olacak.” gibi ifadeler yer alıyor.

bu vesileyle Instagram’ın bu konu hakkında izah etmek istemediğini de ekleyelim. gerçi Instagram’ın bir özelliği prototiplendirdikten sonra bu özelliği dışarı açtırmak yerine sadece kendi çalışanları arasında test etmesi ise alışık bir koşul. Bu noktada başlangıçta Instagramın kodunda yer alan ardından da bütün kullanıcılara açılan video arama, isim etiketleri ve soundtracks gibi özellikleri hatırlatmakta menfaat var.

Facebook’la antre yap özelliği, platformun kullanıcı tabanı büyümesini artırırken, kullanıcıların Facebook’tan çabucak vazgeçmesinin önüne geçmişti. bununla beraber Haber Kaynağı içeriklerini ilerletmek için yeni bir kaynak olarak konumlanan özellik, kullanıcıların webdeki hareketlerine dair bilgi toplamaya yarıyordu. Birçok kullanıcı Facebook’ta içerik paylaşmaktan ve etkileşimde bulunmaktan vazgeçmiş olsa da Spotify ve Netflix gibi platformlara giriş yerine getirmek için hala Facebook’u  kullanmaya devam ediyor.

Bu da Facebook’la giriş yap platformunun değerini bir defa daha ortaya koyuyor. Facebook’un bir çok alanda yaşadığının tersine platform özelinde ciddi bir rekabetle karşılaşmadığını da belirtelim. Google’ın kimlik platformu kullanıcılar tarafından pek seçim edilmiyor, Snapchat’in Snapchat Kit platformu ise uygulamalar üreticilerinin ilgisini çekmiyor.

Görünen o oysa; Facebook sosyal medya krallığını yönetmek için ihtiyacı olan verileri, tatbik ailesi üzerinden tedarik etmeye hazırlanıyor. Wall Street analistleri şirketin gelecek vadettiğini söylemeye devam ederken, uygulama ailesi de gün geçtikçe Facebook’un kendisine dönüşüyor.

Facebook Facebook ile antre yap Instagram

Favorilere Ekle

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved