Kişisel Web Blog

Unity vs Unreal Engine! Hangisi doğru tercih?

05.02.2019
180
Unity vs Unreal Engine! Hangisi doğru tercih?

Oyun motorları arasındaki soğuk savaş şiddetlenerek devam ediyor. Unreal Engine oyun motorunun geliştiricisi olan Epic Games ve Improbable‘ın 25 milyon dolarlık yatırım fonu ile Unity tekelini yıkmayı planladığını sizlere geçtiğimiz ay aktarmıştık. Yaklaşık iki hafta önce ise Crytek firması da Improbable ve Epic Games aralarında yapılan meslek birliğine dahil olmuştu. Bu haberimizde ise Unity ve Unreal Engine oyun motorlarının artılarına ve eksilerine yakından bakacağız.

Grafik ve görsel kalitesi

İki oyun motorunu ayıran alanların başında görsel ve grafik kaliteleri geliyor. Unreal Engine oyun motoru yüksek kaliteli grafiklere epeyce basit bir şekilde erişmenizi sağlarken Unity oyun motoru ise aynı grafik kalitelerine gelmek için çok daha pozitif sıkıntı gerektiriyor. Kısacası grafik seviyesi daha üstteki kalitede olan bir oyun ilerletmek istiyorsanız oyun motoru olarak Unreal Engine’i uygulamak daha akla yatkın bir seçenek olacaktır.

Üreteceğiniz oyun hangi cihazlar göre kullanılacak?

Unity ve Unreal Engine oyun motorlarının ayrıldığı birincil konu geliştirilecek olan oyunların hangi platform için üretilecek olmaları. Eğer el konsolları ya da zeki telefonlar gibi işlem gücü nispeten daha düşük platformlar için oyun istiyorsanız Unity oyun motoru çok daha kullanışlı bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Eğer daha yüksek ekipman ve operasyon gücüne sahip olan platform ve cihazlar için oyun üretmeyi hedefliyorsanız ise Unreal Engine oyun motoru ön plana çıkıyor.

Takımınız kaç kişiden oluşuyor?

Geliştirmeye hazırlandığınız oyun üstünde çalışan topluluk bir takıma sahipseniz Unreal Engine oyun motoru sizin için daha akla yatkın bir seçim. Daha karışık bir yapıya sahip olan Unreal Engine, kalabalık takımlar kadar daha kolay bir şekilde kullanılabilir. Unity oyun motoru ise daha minik takımlar veya kimsesiz oyun geliştirmek isteyen kullanıcılar için daha başarılı bir alternatif.

Görsel bir ressam mısınız yoksa geliştirici mi?

Eğer oyunun görsel tasarımları konusunda çalışan bir sanatçıysanız Unreal Engine sizin için kullanması daha kolay olan bir oyun motoru olabilir. Geliştiriciler ise daha çok Unity oyun motorunu tercih ediyorlar. Her iki oyun motoru da aynı işlevsellik ve yapabilecekleri açısından benzer teknolojiler sunsalar da bunu öbür yollardan yapıyorlar. Unreal Engine daha koskocoman oyunlar için tercih edilirken Unity ise daha çok bağımsız oyun geliştiricileri göre tercih ediliyor.

Epic Games Unity Unreal Engine

Favorilere Ekle

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved