Kişisel Web Blog

LinkedIn’e göre ABD’de en çok büyüme gösteren iş: Blockchain geliştiriciliği

26.12.2018
420
LinkedIn’e göre ABD’de en çok büyüme gösteren iş: Blockchain geliştiriciliği

LinkedIn kadar yayınlanan 2018 Emerging Jobs Report‘da bu yılın en fazla yükselme gösteren meslek kolları ve işleri belirlenmiş oldu. Dünyanın en büyük profesyonel iş ağlarından birisi olan LinkedIn, yayınladığı raporda bu yıl içerisinde artan işleri konu aldı.

Ekonomist Guy Berger göre kaleme alınan yazıya göre kullanıcılar tarafından girilen yetenekler göze alındığında, LinkedIn’e en çok eklenen skill “Artificial Intelligence (AI)” yani suni akıl olmuş. Son dönemde kullanıcıların profillerine sahip olduklarına dair ekledikleri en fazla yeteneğin suni akıl olması hayret verici değil. Çünkü bu alanda çalışmaların önemli oranda arttığı biliniyor ve yapay akıl destekli uygulamaların sayısı da sürekli artıyor. Yapay zeka ile ilgili yeteneklerin 2015 yılından 2017 yılına yüzde 190 oranında arttığı gözlenmiş.

Kararlı işler hangileri?

Her ne kadar yapay zeka gibi yeni nesil işler yükselişte gözükse de, temel idare fonksiyonlarının üstlenildiği idareci asistanlığı, satmak geliştirme gibi operasyonel işler de gelişmekte olan işler aralarında yerini aldı. ABD’de en hızlı büyüyen rollere bakıldığında Yazılım Mühendisliği, Hesap Yöneticiliği ve İşe Alım Uzmanı rolleri de aynı hızda büyümelerini sürdüğü gözlemleniyor.

Son dönemde hepimizin en fazla konuştuğu kavramlardan birisi de blockchain ve bu alanda o kadar fazla fırsat var. LinkedIn kullanıcıları kariyerleri açısından da bunu fazla sık değerlendiriyor. ABD genelinde iş ilanlarına bakıldığında en fazla aranmaya başlayanlar meslekler aralarında da Blockchain geliştiricileri yer alıyor. Bunun yanı sıra cihaz öğrenme mühendisleri de listede kendine geniş yer bulmuş durumda. Blockchain geliştiricileri geçtiğimiz döneme oranla 33 kat fazla aranırken, cihaz öğrenme konusunda bilirkişi mühendisler de 12 kat pozitif alaka görüyor.

Blockchain alanında çalışanların birçok IBM, ConsenSys ve Chainyard gibi firmalarda yoğunlaşmış. Bu geliştiricilerin çoğu kriptoparalar konusunda da bununla birlikte bilirkişi. Makine öğrenme konusunda çalışan mühendisler ise ağırlıklı olarak Apple, Intel ve Nvidia’da çalışıyor. Bu büyüyen işlerin odağındaki şehre baktığımızda ise şaşırtıcı olmayan şekilde Silikon Vadisi’ne konut sahipliği yapan San Francisco öne çıkıyor.

LinkedIn yeniden son yıllarda büyük artış bildiren ve istikrarlı olarak büyüyen iş alanlarını da sıralamış. derhal hali hazırda LinkedIn’de 80 binden fazla yazılım mühendisliği ilanı var. Yani kendisine kariyer yolu çizecekler için yazılım mühendisliği halen bir seçenek. Müşteri yöneticiliği de aynı zamanda oldukça revaçta. 16 binden artı açık iş ilanı ile ayrıca satmak ayrıca de idare yeteneklerinin olması gereken bu rol de tartı kazanmaya devam ediyor. Listede işe alım uzmanlığı, proje yöneticiliği ve mahsul yöneticiliği gibi alanlarda da önemli açık olduğu görülüyor. Daha açık konuşmak gerekirse, bu alanlarda binlerce iş ilanı LinkedIn üstünde mevcut.

blockchain Blockchain developer Blockchain geliştiriciliği LinkedIn

Favorilere Ekle

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved