Kişisel Web Blog

Aydın Doğan Yalçındağ, Masum’un Netflix’e satılmasıyla ilgili açıklama yaptı

25.01.2019
140
Aydın Doğan Yalçındağ, Masum’un Netflix’e satılmasıyla ilgili açıklama yaptı

Dün sizlere BluTV orijinal yapımı olan Günahsız’un Netflix bünyesine katıldığı bilgisini paylaşmıştık. Konuyla ilgili olarak BluTV’nin Kurucusu ve CEO’su Aydın Doğan Yalçındağ, Twitter üzerinden bir yorumlama yaptı. Bu açıklamayla BluTV ile ilgili sis perdesi de aralanmış olduk. Bu Vesile Ile BluTV’nin kendi içeriğini Netflix’e satmasıyla akıllarda oluşan soru işaretlerine de net cevaplar geldi. Yalçındağ’ın açıklamaları, yerli içeriğin globale açılmasının son derece önemli olduğunu da kanıtlıyor.

Açık Fikirli Doğan Yalçındağ, BluTV’nin üçüncü senesini iki gün önce kutladıklarını ve bu süre içinde 4 milyondan fazla kullanıcıya ulaşarak 2018’de abone sayısını bir önceki yıla göre dört kat artırdıklarını söyledi. Yalçındağ’ın paylaştığı verilere göre platformda her ay takriben 3 milyon saatten artı içerik tüketimi gerçekleştiriliyor. BIuTV’nin asıl vizyonunun yalnızca içerik lisanslayan bir platform elde etmek yok, Türk izleyicisine orijinal içerik üretimi ile birlikte birçok buluş sunmak olduğunu söyleyen Yalçındağ, teknoloji şirketi olarak da çoğu yeniliğin altına imza atmanın BluTV için önemli olduğunu sözlerine ekliyor.

Masum 180 ülkede yayınlanacak

BluTV ekibi, Günahsız dizisinin, önce BIuTV’de, sonradan televizyonlarda yayınlandıktan bütün iki yıl sonra 180 ülkede yayınlanmak üzere Netflix’e satılmasını bir başarı olarak görüyor. Ayrıca hatırlatalım; Netflix de globaldeki artış sürecinde House of Cards gibi yapımları, BluTV dahil almak üzere çoğu bambaşka yayıncıya lisanslamıştı.

Kendilerini orijinal yapımları Türk izleyicisi ile buluşturmaya ve bu vesile ile ayrı cins, konseptler ve yetenekleri de keşfederek Türk film ve dizi sektörüne katkıda bulunmaya adamış bir platform olarak gördüklerini söyleyen Yalçındağ, Masum’un satışından elde ettikleri gelirle yine Türk yapımlarına yatırım yapacaklarını söylüyor. Burada parantez girmek istiyorum; geçen günkü yazımızda BluTV’nin yerli içeriğe daha fazla yatırım yapması gerektiğinden, kullanıcılarını bu şekilde elinde tutabileceğinden bahsetmiştim. Kültürlü Doğan Yalçındağ’ın söyledikleri de BluTV’nin bu konuda araştırmalar yaptığını kanıtlıyor. Bunun da sevindiririci bir haber olduğunu söyleyebiliriz.

BluTV’nin 60 milyon TL’lik içerik yatırımı

Yalçındağ’ın açıklamasında uyarı çeken bir detaylar da bugüne dek Günahsız, Sahipli, Çalınmış Hayatlar, 7Yüz, Sıfır Bir, Bize Ziyaret Etmek Olsun, Dudullu Postası, 140 Journos Parayı Vuranlar, Yaşamayanlar, Bartu Ben, Bozkır almak üzere 12 orijinal yapımı bulunan BluTV’nin kurulduğu günden bu yandan Türk film ve dizi sektörüne 60 milyon TL aktaraması. Bu rakamın artması da platformun en büyük hedefi olarak karşımıza çıkıyor.

Yalçındağ, Netflix’in Türkiye’de operasyonlara başlamasını çok sıcak karşıladıklarını, ülkemizdeki internet televizyonculuğu algısını güzel bir rekabet içerisinde birlikte güçlendirdiğimiz için de fazla mutlu olduklarını sözlerine ekliyor.

pic.twitter.com/kBf9Z6BRoM

— A. Dogan Yalcindag (@adyalcin1) January 25, 2019

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved