Kişisel Web Blog

Almanya, Huawei’in 5G şebekelerindeki faaliyetlerini kısıtlamayı düşünüyor

18.01.2019
196
Almanya, Huawei’in 5G şebekelerindeki faaliyetlerini kısıtlamayı düşünüyor

Hem Avrupa ayrıca de ABD‘de sıkıntılar yaşayan Huawei‘ye bir darbe de Almanya’dan geldi. Aralık ayında Huawei CFO‘su ve bununla beraber Huawei’in kurucusu ve CEO’su Ren Zhengfei’nin kızı da olan Meng Wanzhou‘nun ABD’nin İran‘a yönelik olarak uyguladığı yaptırımlarını delmesi suçlaması ile Kanada’da tutuklandığını sizlere aktarmıştık.

Geçtiğimiz günlerde ise Polonya‘lı yetkililer iki kişiyi Çin hükümeti namına casusluk yapmakla suçlayarak tutukladı. Tutuklanan kişilerden biri ise Weijing W isimli Huawei çalışanıydı. Öyle fazla casusluk suçlaması ile karşı karşıya kalan Huawei, ülkelerin 5G şebekelerinden banlanmaya da başladı.

ABD geçtiğimiz aylarda Huawei ekipmanlarının 5G ve iletişim şebekelerde kullanılmasını açık açık yasaklandığını açıklamıştı. Bu açıklamanın arkasından ABD’nin müttefiklerini de benzer şekilde karar alması için zorlama uyguladığını da hatırlatalım.

Yeni Zelanda, Avustralya, Norveç, Japonya, Kanada, İngiltere ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerin Huawei’in ekipmanlarının 5G şebekelerinde kullanılmasının yasaklanmasını düşündüklerini daha önce açıklamışlardı. Ortaya meydana çıkan bilgilerin ardındaki Yeni Zelanda ve Avustralya’nın 5G şebekelerinde Huawei ekipmanlarının kullanılmasını yasakladığını da belirtelim.

Bugün ise karşımıza çıkan bilgilere kadar bu ülkelerin arasına Almanya da katıldı. Gelecekte kurulacak olan 5G ağının güvenliğinin federal hükümet ile doğrudan bağlantılı olduğunu dile getiren Almanya, casusluk suçlamaları sebebiyle Huawei’in 5G şebekelerdeki faaliyetlerinin sınırlandırılabileceğini açıkladı.

Ama demin bu durumun akıl aşamasında olduğunu belirtelim. Az Önce Huawei ekipmanlarının yasaklanması konusunda maddi bir adım atılmadı. Almanya’nın ve diğer ülkelerin Huawei ile ilgili alacağı kararları sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Huawei

Favorilere Ekle

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved