Kişisel Web Blog

YouTube öneriler özelliği için yeni öneri butonlarını test ediyor

16.01.2019
147
YouTube öneriler özelliği için yeni öneri butonlarını test ediyor

YouTube mobil ve masaüstü kullanıcıları için yeni bir öneri formatını deneme ediyor. Bu formatta videolar arasında daha kolay arama yapabilmeleri için kullanıcılara mavi butonlar şeklinde anahtar kelimeler, içerik üreticileri ve ilgili konular sunuluyor.

Ekran alıntılarında da görüldüğü üzere bu mavi butonlar video oynatıcının altında yer alıyor. Bu Nedenle kullanıcıya sunulan öneriler de bir filtreden geçmiş oluyor. Zira izlenilen içeriğin alt tarafında kalan video önerileriyle karşılaştırıldığında bu baloncukların daha spesifik olduğu görülüyor. YouTube’un masaüstü sayfasında ve mobil uygulamalarında test edilen bu nitelik yalnızca sınırlı sayıda kullanıcıya açık.

Görselde de görebileceğiniz gibi tek bir MMA videosuna, tümü, senin için önerilen, konuyla ilgili videolar ve kanalla alakalı videolar olmak üzere dört farklı kategori sunuluyor. Bu bilhassa birlikte kullanıcının izlemekte olduğu videonun aşağı, videonun ait olduğu kanalın geçmişte ürettiğine aynı videolar bulunması muhtemel. Aynı şekilde konuyla ilgili videolar ve kanallar seçeneğiyle öbür içerik üreticilerinin benzer konuda ürettiği öbür içerikler de kolayca bulunabilir. Bunun yanı sıra kullanıcıların izleme paternlerine özel olarak videolar önerilebileceğini de belirtelim.

Aslına bakarsanız YouTube’un sunduğu öneriler bir süredir ciddi bir tartışma konusu. Hatta geçtiğimiz hafta kullanıcılar, izledikleri video ile alakası olmayan videoların önerilmesi sonucunda Reddit’te şikayetlerini dile getirdi. Bu şikayetleri ciddiye bölge YouTube ise anasayfasını düzenlemeye karar verdi.

Bilhassa sosyal ağlarda dezenformasyon artmasıyla birlikte YouTube’un öneriler özelliği de tenkit oklarından nasibi aldı. Platformun CEO’su Susan Wojcicki ise geçtiğimiz yıl önerilenler özelliğiyle ilgili şunları söylemişti:

Gördüğünüz içeriği çeşitlendirmeye nasıl devam edeceğimizi anlayışlı olmak için fırsatların bulunduğu bir bölge olduğunu düşünüyorum. Önerileri geliştirmeye sürdürmek için yayıncıların otoriterliğine güveniyoruz.

Wojcicki siyasi içerikler söz konusu olduğunda ise önerileri geliştirmeye devam ettiklerini ifade etmişti. Görünen o oysa bu yeni bilhassa birlikte kullanıcılara sunulan içerik önerilerinin daha isabetli olması ve platformdaki dezenformasyonun azaltılması hedefleniyor.

YouTube

Favorilere Ekle

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved