Kişisel Web Blog

Yemeksepeti’nden Dünya Pizza gününe özel Türkiye Pizza Raporu

09.02.2019
155
Yemeksepeti’nden Dünya Pizza gününe özel Türkiye Pizza Raporu

Yemeksepeti her yıl 9 Şubat’ta kutlanan Dünya Pizza Günü’ne özel Türkiye’nin pizza tüketimi verileri paylaştı. Yemeksepeti verilerine kadar, pizzasını bol malzemeli seven Türkiye’deki kullanıcılar, başlıca topluluk gruplar halinde pizza yemeyi tercih ediyor. böylece siparişlerin çoğunun promosyonlu menülerden oluştuğunu da ekleyelim.

Yemek Yemek Sepeti verilerine kadar, bol malzemeliden sonradan Türkiye’nin en çok seçim ettiği pizzalar ise sırasıyla; sucuklu, dört peynirli, margarita, kavurmalı ve pepperoni olarak öne çıkıyor.

Yemeksepeti, kullanıcıların en fazla pizza siparişini, yeni yıla girerken ve onu takip eden haftada verdiğini belirtiyor. Benzer şekilde Kış aylarında da pizza siparişleri yaza tarafından yüzde 20 artma gösteriyor. En fazla sipariş bahşedilen aylar Kasım ve Aralık olarak öne çıkarken, diğer günlere oranla pizzanın maksimum sipariş edildiği gün Pazar. Pizzanın en çok sipariş edildiği saat ise 19.00.

Açıklanan verilere göre Türkiye pizzayı öyle fazla seviyor oysa geçtiğimiz sene her 2 kişiden biri Yemeksepeti’nden pizza siparişi verdi. Şimdiye değin tek seferde maksimum bahşedilen pizza siparişi ise 62 oldu.

Kullanıcı verilerinin yanı sıra restoranlara baktığımızda Türkiye’deki her 5 restorandan 1’inin menüsünde pizzaya yer verildiğini görüyoruz. Pizza severlerin en fazla seçim ettiği tatlı ise sufle. Yemek Yemek Sepeti’nden verilen pizza siparişlerinin yanına tatlı olarak tercih edilen sufle, pizzanın yanında en çok tüketilen tatlı ünvanını kazanıyor.

Tüm siparişler içinde pizzanın payının en yüksek olduğu iller ise sırasıyla Sivas, Kahramanmaraş, Kastamonu ve Karaman olarak öne çıkıyor. Her gün 68 ilden pizza siparişi bölge Yemeksepeti, bu raporuyla Türkiye’nin pizza aşkını bir defa daha gözler önüne seriyor.

Yemeksepeti

Favorilere Ekle

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved