Kişisel Web Blog

WhatsApp ve Instagram üzerinden satışa odaklanan genç girişimcinin hikayesi: MAYmoda

26.12.2018
767
WhatsApp ve Instagram üzerinden satışa odaklanan genç girişimcinin hikayesi: MAYmoda

Son dönemde e-ticaret alışkanlıklarının değiştiği tanıdık bir gerçek, satışa tesir eden en manâlı kanallardan olan Instagram, kendi bünyesinde de ciddi bir potansiyel barındırıyor. Aralık 2017’de kurulan MAYmoda da bu ruhla yeniden Instagram üzerinden doğan girişimlerden.

MAYmoda’nın kurucusu Merve Aydoğdu genç bir girişimci kadın. 1993 doğumlu Aydoğdu, bir yana Moda Tasarım bölümü öğrencisiyken bir yanlamasına da modellik yapıyor ve kendi çabaları ile çıkardığı birincil koleksiyonunu Instagram üzerinden satışa çıkartıyor. Alaka fazla yoğun olunca, MAYmoda markası da ağır ağır kendi kafasında şekillenmeye başlıyor.

En başta kendi evini ofise çeviren, kendi atölyesi olmadığı için dışarıdan imal yaptıran Merve Aydoğdu, işler büyüdükçe kendi atölyesini kuruyor ve birincil işe alımlarıyla birlikte 4 karakter bir takım olarak yola başlıyor. giderken ben bu yazıyı yazdığım esnada MAYmoda’nın Instagram takipçi sayısının 1.1 milyon kişiye ulaştığını belirtelim.

MAYmoda markasının sıfırdan başlayıp öz kaynaklarla finanse edildiğini bildiren Merve Aydoğdu, yatırımla ilgili sorumuzu ise olumlu cevaplandırdı. Zorunlu finans desteğini sağladıklarında işlerinin daha da büyüyeceğini belirten Aydoğdu, derhal mülâkat yaptıkları yatırımcılar olduğunu da belirtti.

Web sitesi yok Instagram ve WhatsApp’tan satış

Hali hazırda Merter’de kendi imal atölyeleri ve ofisi olan MAYmoda’da 100 kişinin çalıştığını bilgisini aldık. E-ticaret girişimi koşulsuz koşulsuz iade ve metamorfoz olanağı sağlıyor,  bu nedenle gözden düşmüş veya vücut problemi olan ürünler konusunda herif memnuniyeti ön planda tutuluyormuş. MAYmoda ile ilgili ola ki de en kayda değer ayrıntı, tanıdık e-ticaret sitelerinde olduğu gibi siparişlerin web sitesi üzerinden değil de, Instagram veya WhatsApp üzerinden çağrı merkezi kanalıyla gerçekleşiyor olması.

Gelelim markasına kendi isminin baş harflerini veren Merve Aydoğdu‘ya yönelttiğimiz sorulara ve cevaplarına:

Sami Eyidilli: MAYmoda günde kaç sipariş alıyor? Ortalama sepet tutarınız nedir?

Merve Aydoğdu: Sepet ortalamamız 200 TL ve üstünde, şu lahza günlük sıradan 2000 kargo çıkartıyoruz.

View this post on Instagram

Tekrar ben geldim

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved