Kişisel Web Blog

Vodafone, Huawei donanımlarını almayı geçici olarak durdurdu

26.01.2019
112
Vodafone, Huawei donanımlarını almayı geçici olarak durdurdu

2018 yılında büyümesi ve ürünleriyle uyarı çeken Huawei, 2019’a kötü başladı. 1 Aralık Cumartesi günü Huawei CFO‘su ve veliahtı Meng Wanzhou’nun Kanada’da tutuklanmasıyla başlayan olayları, Polonya’daki casusluk suçlamaları takip etti.

İngiltere merkezli telekom devi Vodafone, bu hafta Huawei’den teçhizat almayı geçici olarak durdurduğunu açıkladı. Vodafone’un bu hamlesinin arkasından öteki ülkelerin de Huawei ürünlerini almayı durdurması bekleniyor. Zira demin somut bir adım atılmış olmasa da Almanya dahil olmak üzere birçok ülke Huawei ekipmanlarının 5G’ye erişimini kısıtlamayı düşünüyor.

Bu durumda dünyanın en büyük ikinci operatörünün satın almayı geçici olarak durdurması Avrupa ülkelerini kısıtlama adımlarını atmaya özendirme edebilir.

Vodafone’un aldığı bu erteleme kararının şimdilik yalnızca Avrupa pazarını kapsadığını da belirtelim. Oysa ilerleyen süreçte Vodafone’un Hindistan, Tükiye ve Afrika pazarında da bu hamleyi uygulaması laf konusu olabilir. Avrupa’da uygulanan bun kararın 5G hizmetlerinin piyasaya sürülme tarihinin gecikmesi ve ücretlerin yükselmesiyle sonuçlanabileceğini de belirtelim.

Vodafone CEO’su Nick Read ise konuyla ilgili görüşleri ise şöyle:

Şirket içinde Huawei’yi duraklatma kararı aldık ama bu esnada yaşanan bu durumu sonlandırmak için çoğu ayrı kurumla, hükümetlerle ve Huawei ile iletişimdeyiz. Kişiye Özel kanaatime kadar Huawei fiilen bu konuda açık ve çok çalışıyor.

Bu noktada Huawei’nin Çin Hükümeti’ne ajanlık yaptığı konusundaki suçlamaları reddettiğini de belirtelim.

Huawei Vodafone

Favorilere Ekle

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved