Kişisel Web Blog

Türk girişimciler tarafından kurulan Citus Data, Microsoft tarafından satın alındı

25.01.2019
159
Türk girişimciler tarafından kurulan Citus Data, Microsoft tarafından satın alındı

2019 yılı Türkiye girişimcilik ekosistemi için epeyce iyi başladı. Türkiye’de kurulan ve kurucularının ikisi Türk olan yazılım şirketi Citus Data, Microsoft tarafından satın alındı. Bilhassa geçtiğimiz yıl global devler, Türkiye girişimcilik ekosistemi için rekor sayılabilecek sayıda satınalma yapmıştı. Yeni yılık az önce ilk ayını bitirmeden böyle bir satınalmayı dinlemek, sektör adına epeyce sevindirici.

Sizlere ilk olarak 2015’te aktardığımız Citus Bilgi Umur Çubukçu, Özgün Ali Erdogan ve Sumedh Pathak kadar kurulan bir yazılım şirketi. Şu esas kadar aralarında Gmail’in kurucularından Paul Buckheit’in de bir grup yatırımcıdan takriben 13.2 milyon dolar yatırım toplamayı başarmış.

SQL standartlarına uygun, açık kaynak kodlu, ilişkisel bir veritabanı yönetim sistemi olan PostgreSQL’in  reformcu bir uzantısı olarak konumlanan Citus Bilgi, geliştirdiği teknoloji tamamen veritabanını sıfırdan kurmak yerine PostgreSQL üstünde yatay ölçeklendirilebilir, elastik ve sorunsuz genişletilebilir bir hizmet sunuyor. İşletmeler PostgreSQL’in açık kaynaklı bir uzantısı olan Citus Data’yı kullandığı vakit PostgreSQL’deki en son yeniliklerden faydalanabilirken dağıtık veritabanının performans avantajlarından da yararlanmaya devam edebiliyorlar.

Satınalmanın duyurulduğu blog yazısında da yer aldığı gibi Citus Veri şimdi PostgreSQL kullanan Fortune 100 şirketlerine; iş yüklerini azaltan, ölçeklenebilir ve yüksek performanslı bir yol gösterici olarak hizmet veriyor.

Satınalmanın finansal boyutlarına dair devlete ait bir açıklama yapılmadığı için bu konuda bir data paylaşamıyoruz lakin Citus Veri’nun müşterileri aralarında Cisco, Bloomberg ve Migros gibi tanıdık isimler yer alıyor. Geçtiğimiz sene 7.5 milyar dolara GitHub’ı satın bölge Microsoft, bu satınalmayla beraber hem AWS’ye karşısında bir hamle daha yapmış oluyor hem de açık kaynaklı yazılım kasını güçlendirmeye devam ediyor.

Kurucu ekiple beraber 35 kişilik bir kadroya sahip olan Citus Bilgi’nın, hizmetlerini Microsoft çatısı aşağıda sunmaya ve şirketlerin hayatlarını kolaylaştırmaya devam edeceği belirtiliyor.

Citus Bilgi Microsoft PostgreSQL

Favorilere Ekle

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved