Kişisel Web Blog

Sürücüsüz araç girişimi Aurora, Amazon’dan yatırım aldı

07.02.2019
130
Sürücüsüz araç girişimi Aurora, Amazon’dan yatırım aldı

A serisinde 90 milyon dolar yatırım bölge Aurora, B serisinde de hız kesmeden manâlı yatırımcıları arkasına almaya devam ediyor. Sequoia’nın önderlik ettiği, Amazon ve T. Rowe Price Associates’ın katılım gösterdiği B serisi yatırım turunda 530 milyon dolar topladı.

Bu yarım milyarlık yatırım ile birlikte Aurora‘nın değerlemesi 2.5 milyar dolara ulaştı. Girişimin A serisinde Greylock Partners ve Index Ventures’dan yatırımla değerlemesinin Şubat ayında 620 milyon dolara ulaştığını hatırlatalım.

Bu yatırımla birlikte Sequoia’nın ortağı Carl Eschenbach, Aurora’nın yönetim kuruluna katılıyor. Bu Nedenle bir önceki yatırımda idare kadrosuna Greylock Partners’dan katılan LinkedIn kurucusu Reid Hoffman ve Index’ten Mike Volpi, kurulda enerjik bir isme daha yer açacak.

B serisi yatırımına Amazon ve T. Rowe Price Associates’ın yanı sıra Lightspeed Venture Partners, Geodesic, Shell Ventures ve Reinvent Capital katılım gösterdi. Benzer şekilde şirkete bir önceki turda yatırım yapan Greylock ve Index Ventures’un da B turu yatırımcıları arasında yer aldığını belirtelim.

Ayrıca yapılan yatırımın büyüklüğü keza de girişimin aldığı değerlendirme düşünüldüğünde Aurora’nın ismini sürücüsüz araç sektöründe daha fazla duymaya başlayacağımız belirlenmiş. Bundan Başka Uber, Alphabet ve Tesla‘da çalışan eski kıdemli idareci ve mühendisler Sterling Anderson, Drew Bagnell ve Chris Urmson göre kurulan girişim, bu yatırım öncesinde de hızlı bir açılış yapmıştı.

2017’de kurulan Aurora, Palo Alto, San Francisco ve Pittsburgh’ta büro açtı ve Volkswagen Group, Hyundai and Çinli vasıta üreticisi Byton ile meslek birliği yaptı. Bu süreçte Space X’in eski, yazılım mühendis direktörü Jinnah Hosein’i de ekibe dahil etmeyi başardı.

Girişimin bu değin erken bir aşamada Sequoia’dan yatırım alması Silikon Vadisi’ni etkisi altına alırken, Amazon ve T. Rowe Price’ın bu yatırıma dahil olması uzun soluklu bir stratejinin pazara adım atacağının sinyalini veriyor.

Chris Urmson sürücüsüz araç teknolojisine bir “full-stack” çözümü geliştirdikleri için yaptıkları yatırımcı seçiminin kritik olduğunu açıklama ediyor:

“Bu konuda stratejik olmaya çalışıyoruz ve masanın etrafına bir şirket olarak gitmek istediğimiz yerin vizyonunu paylaşan, sorunun ne kadar zorlama olduğunu – bu kısa vadeli bir oyun yok – anlayan ve sonuçta daha fazla sermayeye ihtiyacımız olacağını bilen insanları topladık . ”

Bu noktada T. Rowe Price’ın vizyonu Urmson’ın bahsettiği uzun vadeli oyuna katkıda bulunabilecek nitelikteyken, Amazon’un sağladığı anapara bu oyunu bir üstteki seviyeye taşıyabilecek nitelikte olabilir. Level 4 autonomy üzerinde çalışan Aurora mühendisleri, keza insanların hem de ürünlerin nakliyesini üstlenecek otonom bir teknolojiyi hayata geçirmeyi hedefliyor.

Amazon’un teslimat alanında faaliyet göstermesi, ister istemez akıllara bir Aurora müşterisi olarak konumlanabileceğini getiriyor. Fakat Amazon yaptığı açıklamada yalnızca stratejik ortak olarak rol aldığını vurguluyor:

 “tekrar tekrar yenilikçi, herif odaklı şirketlere oturtmak istiyoruz ve Aurora da iyice böyle. Otonom teknoloji, ister bir fullfilment merkezinde olsun ister yolda, çalışanlarımızın ve ortaklarımızın işlerini daha güvenli ve daha üretken ışık halkası getirme potansiyeline sahip ve biz bu olasılıklar konusunda heyecanlıyız.”

Amazon Aurora Otonom vasıta Sequoia sürücüsüz araç

Favorilere Ekle

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved