Kişisel Web Blog

Sahibini takip edebilen ev robotu Temi, 21 milyon dolar yatırım aldı

26.12.2018
372
Sahibini takip edebilen ev robotu Temi, 21 milyon dolar yatırım aldı

New York merkezli robotik odaklı teşebbüs Temi, ev robotu olan Temi ürünü konusunda iddialı adımlar atıyor. Tel Aviv’de bir araştırma ve geliştirme laboratuvarı ve Çin’in Shenzhen kentinde bir üretim tesisine sahip olan şirket, bugün, Alibaba’nın eski baş teknoloji sorumlusu ve uzun süredir yatırımcı olarak gördüğümüz John Wu liderliğindeki B serisi yatırım turunda 21 milyon dolar yatırım aldı.

Temi’nin 21 milyon dolar topladığı yatırım turuna Generali Investments ile Hong Kong merkezli IoT ve sıhhat şirketi Ogawa da katıldı. Bu katılımın sonunda Ogawa’nın Temi ile partnerlik anlaşması imzaladığını da belirtelim. Bu anlaşmayla birlikte Temi’nin ürünleri, dünyada 180 binden artı lokasyonda satışa çıkarılmış olacak.

Temi’nin CEO’su ve kurucusu Yossi Wolf, bu yatırımın şirketin dünya çapında ortaklıkları ile globaldeki faaliyetletlerini olumlu olarak etkileyeceğini, bununla beraber meslek yapma biçimlerini de büyük ölçüde değiştireceğini söylüyor. Wolf bununla birlikte, Jetgiller’i izleyerek büyüdüğünü ve ev işlerine tezgâhtar olacak bir robot inşa etmesinin en büyük nedenlerinden birinin bu olduğunu sözlerine ekliyor.

Temi, çevresini keşfedip 3D harita oluşturabiliyor

Temi, dünya prömiyerini IFA 2018’de Berlin’de gerçekleşen bir basın etkinliğinde yaptı. 3 metre yüksekliğinde olan 4 tekerlekli robot, motorlu bir brakete ast 10.1 inç QHD IPS LCD dokunmatik ekrana sahip. Android tabanlı bir işletim sistemine güç sağlayan hexa-core bir ARM işlemcisi yer alan Temi’nin Wi-Fi, Bluetooth ve hücre bağlantısı ile birlikte tek seferlik şarjla sekiz saatlik ömrü de bulunuyor. Temi bununla birlikte, dört yönü olan mikrofona, iki kızılötesi derinlik kamerasına, iki RGB kameraya, beş yakın olma sensörüne, altı uçuş süresi lineer sensöre ve bir atalet ölçüm birimi dahil sayısız sensöre sahip olacak şekilde tasarlanmış.

Temi, çevresini egemen olarak keşfedebiliyor ve bir 3D harita oluşturabiliyor. Zamanla belirli yerleri hatırlayan Temi, mobilya, evcil hayvan ve çamaşır makinesi gibi engellerden kaçarken sahibini de peşine düşüp takip edebiliyor. Kısacası Temi ile her lahza, tekrar elde etmek mümkün olabiliyor.

Temi’nin satışlarının 1500 dolardan başlayacağı düşünülüyor.

robot Temi

Favorilere Ekle

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved