Kişisel Web Blog

Rolls-Royce dünyanın en hızlı elektrikli uçağını üretmek istiyor

10.01.2019
148
Rolls-Royce dünyanın en hızlı elektrikli uçağını üretmek istiyor

Rolls-Royce markası her ne değin bugün böylece çok kişinin aklına lüks otomobilleriyle geliyor olsa da gerçekten Rolls-Royce uçak motorları da üreten dev bir mühendislik şirketi. Hatta ortaklarıyla birlikte elektrikli motorlar üstünde de çalışan Rolls-Royce yeni projesiyle dünyanın en seri elektrikli uçağını üretme arkasında. Uçağın hedef hızı saatte 480 km’den fazla olacak şekilde muhakkak.

ACCEL (Accelerating the Electrification of Flight) adını alacak olan proje en ince ayrıntısına kadar elektrikli bir motor aracılığıyla uçacak. 2020 yılında ilk uçuşunu İngiltere’de yapması beklenen uçağın hali hazırda tasarım çalışmaları devam ediyor. Ancak uçağın hız yapmaya yönelik olarak tek karakter tasarlanacağı şimdiden muhakkak. Uçağın bütün sorumluluk ile gidebileceği menzil ise takriben 200 mil yani 322 km civarında. Özetle bu uçak tek bir yük ile havalandıktan sonra Manş Denizi’ni aşarak Londra’dan Paris’e uçabilecek güçte olacak.

ACCEL projesi bununla beraber İngiltere hükümeti kadar da desteklenen bir proje. bununla beraber elektrikli motorlar konusunda bilirkişi olan YASA ve havacılık girişimi Electroflight da projeye takviye sağlıyor. bununla beraber Formula E fikrinin arkasındaki isimler de ACCEL projesine takviye sağlıyor.

Elbette Rolls-Royce’un bunu niçin yaptığını sorgulamak da gerekiyor. Uçak motorları konusunda önemli bir pazar payı olan Rolls-Royce yakın gelecekte elektrik motorlu uçakların geleceğinin farkına varmış gibi gözüküyor. Dolayısıyla bu geleceği hazırlık adına Rolls-Royce’un bu stil denemeler yapması ve kendisini elektrikle çalışan uçak motorları konusunda uzmanlaştırması çok klasik ve mantıklı gözüküyor.

Accel Electroflight Rolls-Royce YASA

Favorilere Ekle

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved