Kişisel Web Blog

Popüler medya oynatıcı VLC 3 milyar indirilme rakamını aştı

11.01.2019
164
Popüler medya oynatıcı VLC 3 milyar indirilme rakamını aştı

1996 yılında bir grup École Centrale Paris öğrencisi tarafından akademik bir projenin sonucu olarak kurulan VLC medya oynatıcısı CES 2019 bünyesinde açtığı standa yerleştirdiği ekranlar yoluyla tüm ziyaretçilere 3 milyar indirilme rakamını geçmelerinin müjdesini verdi.

VideoLan ekibi ayrıca 3 milyar kere indirilmeyi kutladı ayrıca de gelecek yeni özelliklerle ilgili bazı bilgiler paylaştı. Bahşedilen bilgilere göre bugün indirilmelerin yaklaşık yüzde 25’i mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiriliyor. Kısacası VLC her ne değin masaüstü bir başvuru olarak ağırlıkla kullanılsa da, kullanım kendisini mobil dünyaya da kabul ettirmeye başlıyor.

Fazla yakında yeni büyük güncellemesiyle VLC 4 versiyonunu çıkaracak olan VLC ekibi, uygulamaya AirPlay desteğini de getireceklerini açıkladı. VLC daha önce Chromecast desteğini de eklemişti. 2012 yılında 1 milyar indirilmeye ulaşan VLC, 2016 yılında ise 2 milyar indirmeye ulaşmıştı. Bu da gösteriyor ancak VLC ciddi anlamda çoğalan bir ilgiyle karşısında karşıya.

Bugüne değin açık kaynak kodlu olarak geliştirilen VLC, şu anda kullanıcıların bağışlarıyla takviye bulan ve halen tamamen bedava olmasıyla pek çok insanın ilk tercihi. Bunun yanı sıra gerekli codec desteği ve böylece çok video ya da müzik formatının oynatabilme konusundaki becerisi de VLC media player’ı akla gelen ilk medya oynatıcısı yapmaya yetiyor.

CES 2019 VLC VLC Media Player

Favorilere Ekle

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved