Kişisel Web Blog

Popüler iPhone uygulamaları izinsiz ekran kaydı yaparken yakalandı

07.02.2019
132
Popüler iPhone uygulamaları izinsiz ekran kaydı yaparken yakalandı

Yaptığı her açıklamada güvenlik konusunda ne değin gösterişli olduğunu dile getiren Apple, güvenlik skandalları ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Google’ın Screenwise Meter ve Facebook’un kullanıcılara ödeme yaptığı Research uygulamasının Apple kadar engellendiğini sizlere aktarmıştık.

Bugün TechCrunch‘ın paylaştığı bilgilere kadar oldukça popüler olan birkaç iPhone uygulamasının kullanıcılarından izin almadan iPhone ekranında yaptıkları bir takım işlemleri kaydettikleri ortaya çıktı. Laf konusu güvenlik açığının alıcı deneyimi analiz firması olan Glassbox ile gün yüzüne çıktığını da ekleyelim.

Hizmet sunduğu uygulamalar için “session replay technology” isminde bir teknoloji sunan Glassbox, geliştiricilere kullanıcıların uygulamaları ile nasıl etkileşimde bulunduğunu incelemek için ekranlarını kaydedebilme özelliği sunuyor. Paylaşılan bilgilere kadar bir kullanıcı ekrana her dokunduğunda, bir düğmeye bastığında veya kayıtlı bir başvuru formu içindeki klavyeyi kullandığında bu faaliyet ekran görüntüsü olarak alınıyor ve uygulamanın geliştiricisine gönderiliyor.

Glassbox firmasının müşterileri arasında Abercrombie & Fitch, Expedia, Air Canada, Hollister, Hotels.com ve Singapore Airlines gibi manâlı isimler yer alıyor. Böylesine önemli firmaların kullanıcılarından izin almadan bu bilgilere erişmesi oldukça büyük bir güvenlik açığı. Mesela Air Canada’nın iOS uygulamasının geliştiricileri “session replay technology” özelliği doğru kullanıcılarının pasaport numarası veya kredi kartı bilgilerine kolayca erişebiliyor.

Geçtiğimiz aylarda büyük bir güvenlik açığı ile karşı karşıya kalan Air Canada, 20 bini aşkın kullanıcısının bilgilerini tehlikeye atmıştı. Bu gibi durumlar sebebiyle uygulamaların kullanıcılarından herhangi bir müsade almadan akıllı telefonlarının ekranlarını kaydedebilmeleri epeyce güvenli olmayan. Glassbox ve Apple göre konu ile ilgili herhangi bir yorumlama yapılmadığını da ekleyelim. Konu ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Air Canada Apple Expedia Glassbox Hollister Hotels.com

Favorilere Ekle

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved