Kişisel Web Blog

Polonya merkezli sesli kitap girişimi Audioteka, Türkiye’de faaliyet göstermeye başladı

13.02.2019
198
Polonya merkezli sesli kitap girişimi Audioteka, Türkiye’de faaliyet göstermeye başladı

2008 yılında Polonya’da, Marcin Beme kadar hayata geçirilen sesli kitap girişimi Audioteka, Türkiye pazarına giriş yaptı. Türkiye’de şu ana dek 20’yi aşkın yayıneviyle işbirliği yapan platformda şimdi 900’den pozitif Türkçe seslendirilmiş kitap, 1800 civarında da İngilizce, Fransızca, Almanca ve Rusça sesli kitap bulunuyor.

Sesli kitap için pazar yeri

Teknolojinin gelişmesi hayatımızı kolaylaştırırken, bu mutasyon alıcı alışkanlıklarını da günden güne değiştiriyor. Kişiler jurnal rutinden nedeniyle kitap okumaya istedikleri kadar süre ayıramayabiliyorlar. Audioteka ise sesli kitaplar ile bu olanaksızlığı ortadan kaldırmayı hedefliyor. Yayınevleri ile uzlaşma yaparak açıklanmış kitapları, kendi seslendirme sanatçılarıyla birlikte kullanıcıya sunan Audioteka’nın sesli kitaplar için bir pazar yeri olduğunu bildirmek olası. Zira Audioteka’da bir abonelik sistemi bulunmuyor, kullanıcı dinlemek istediği kitabı yayınevinin liste fiyatından satın alabiliyor. Kişinin satın aldığı sesli kitap uygulamayı kullandığı sürece kişiye ait oluyor. Kısacası kullanıcı kendi sesli kütüphanesini oluşturmuş oluyor.

n11.com, Samsung ve Caffe Nero meslek birlikleri

Audioteka’nın Türkiye pazarına girerken kayda değer meslek birlikleri yaptığını da belirtelim. Audioteka Türkiye Genel Müdürü Göktuğ Oğuz ise bu süreçte Türkiye pazarına yönelik zinde bir altyapı kurduklarını ve şu başlıca dek 20’yi aşkın yayıneviyle anlaşma imzaladıklarını söyledi. Ilk etapta n11.com, Caffe Nero ve Samsung ile iş birliğine giden Audioteka’da meslek birliklerinin nasıl olacağından da birazcık bahsedelim. Caffe Nero’da bugün itibarıyla başlayan ve 2 ay sürecek olan kampanya, Yardım Yayınları’nın sesli kitaplarının ücretsiz olarak paylaşılmasını odağına alıyor. Buna kadar Caffe Nero’dan bir kahve alan herkese bir kitabın QR kodu verilecek ve her kahvede yeni bir kitap dinleme olanağı sağlanacak. n11.com’da ise 400 adet sesli kitap fiziksel kitap gibi satışa sunulacak. Samsung tarafındaki iş birliği ise şirketin kendi uygulaması olan Galaxy Bizz üzerinden gerçekleştirilecek.

Audioteka’nın kurduğu meslek birliklerine ek olarak basın-yayınlama sektörünün deneyimli isimlerinden Penguin Random House’un da ast olduğu Bertelsmann Grubu’nun eski CEO’su Dr. Gunter Thilen‘le birlikte çalıştıklarını da belirtelim. Audioteka’nın iş birliği yaptığı yayınevleri aralarında ise Can Yayınları, Kırmızı Kedi Yayınevi, Mavibulut, Takviye Yayınları, Doğan Egmont gibi manâlı isimler bulunuyor.

Audioteka’nın önümüzdeki dönemde yararlı projelerle daha pozitif görme engelli bireye ulaşabilmek için özel incelemeler yürüteceğini de hatırlatalım.

Audioteka’yı iOS cihazlarınız için App Store‘dan, Android cihazlarınız için Google Play Store‘dan indirebilirsiniz.

Audioteka

Favorilere Ekle

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved