Kişisel Web Blog

Naspers, Rus ilan sitesi Avito’yu 1,16 milyar dolar karşılığında satın aldı

28.01.2019
147
Naspers, Rus ilan sitesi Avito’yu 1,16 milyar dolar karşılığında satın aldı

Naspers, Rusya merkezli bildiri sitesi Avito‘yu 1,16 milyar dolar karşılığında satın aldı. Naspers, 2015 yılında da Avito’nun çoğunluk hissesini 1,2 milyar dolar karşılığında satın almıştı. Yeni satın almanın tamamının nakit ödeme yöntemiyle gerçekleştiğini de belirtelim.

Avito, jurnal 10,3 milyon tekil ziyaretçisi bulunan, Rusya’nın en büyük duyuru sitesi olarak faaliyet gösteriyor. hemen eşya, otomobil, emlak, iş ve öteki hizmetleri taşıyan kategorileri kapsayan sitede 47 milyona yakın bildiri bulunuyor. İlanlar, e-ticaretin çok retro bir köşesi gibi görünse de günden güne gelişen bir sektör olarak karşımıza çıkıyor.

Bilhassa Rusya’da, bildiri pazarının e-ticarette çok artı potansiyeli bulunuyor. Çünkü ülkede çok yüksek bir internet ve zeki telefon kullanıcısı bulunuyor. Ancak gerçi Rusya, toplam pazar büyüklüğü laf konusu olduğunda İngiltere, Fransa ve Almanya’nın arkasından kalıyor. Morgan Stanley, Rusya’da 2020 yılına değin e-ticaret piyasasının yaklaşık 31 milyar Euro bedel olacağını varsayım ediyor. Ama bu sektörün 2017’de yalnızca İngiltere’de 200 milyar Euro, Fransa ve Almanya’nın her ikisinde de takvim olarak 90 milyar Euro’yu bulduğunu da belirtelim.

Naspers, halihazırda zinde olduğu şirketlerdeki pozisyonunu pekiştirmek için bununla birlikte daha artı talep üstüne hizmet etmek ve finansal alanlarda yenilikler yerine getirmek gibi eski iş alanlarına yatırım yapıyor. Şirket akabinde yeni iş alanlarına yatırım yapmak için bu işlemlerden elde edilen parayı kullanıyor.

Naspers CEO’su Bob van Dijk yaptığı açıklamada Avito’nun Rusya’nın önde gelen online duyuru oyuncusu olduğunu ve paylarını artırma kararlarında bu büyük işin ve Rusya internet pazarının manâlı olduğunu söylüyor. Bu yatırımın online yemek sunumu ve fintech’in yanı sıra Naspers için temel bir odak noktası olan online ilanlardaki küresel konumunu daha da güçlendireceğini söylüyor.

Avito Naspers

Favorilere Ekle

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved