Kişisel Web Blog

Messenger, Instagram ve WhatsApp arasında mesajlaşma dönemi başlıyor

26.01.2019
108
Messenger, Instagram ve WhatsApp arasında mesajlaşma dönemi başlıyor

Şimdiye değin Facebook’un sahip olduğu sosyal ağlar aralarında geliştirdiği çapraz paylaşım stratejisinden çoğu kere bahsettik. Bu stratejiye bağlılığını koruyan Facebook hemen de sahip olduğu Messenger, Instagram ve WhatsApp uygulamaları aralarında çapraz mesajlaşmayı etkin ayla getirmeyi planlıyor.

Çapraz mesajlaşma yayına alındığında her bir servis tek başına başvuru olarak çalışmaya devam edecek. Bunun yanı sıra Facebook bütün uygulamalarda geçerli olan bir alt yapı inşa ederek tek bir uygulamayı kullanan şahısların, Facebook ekosistemindeki öteki kullanıcılarla irtibat kurmasını sağlayacak. Üstelik tüm uygulamalar bu çapraz mesajlaşma sırasında uçtan uca şifreleme kullanabilecek.

Facebook şimdilik bu özelliğin ne vakit hayata geçeceğine dair bir yorumlama yapmadı. Ama bir Facebook yetkilisi yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Yapabileceğiniz en iyi mesajlaşma deneyimini sunmak istiyoruz ve halk mesajlaşmanın hızlı, kolay, güvenilir ve özel olmasını istiyor. Mesajlaşma uygulamalarımızın çoğunu uçtan uca şifreli yerine getirmek üzerine çalışıyoruz ve kullanıcıların ağlar aralarında arkadaşlarına ve ailelerine erişmesini kolaylaştırmak için yeni yollar deniyoruz. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi bunun nasıl çalışabileceğine dair detayları çözmek üzere başladığımız bu uzun işlem esnasında fazla artı ağız dalaşı ve münazara gerçekleşiyor.

Bu yeni çapraz mesajlaşma özelliği, Facebook’un sahip olduğu uygulamalar arasında etkileşimi arttırmayı hedefliyor. Bunun yanı sıra şirketin bu yeni sistemi ana bir kullanım olarak sunmasının da yolu açılıyor. Dolayısıyla başlıca platformun yükselme hızı düştükçe, Facebook’un reklam platformu olarak değerlendirebileceği yeni bir bölge ortaya çıkıyor.

Bu noktada Facebook’un daha önce de öne meydana çıkan verilerini “başvuru formu ailesi” başlığı aşağı topladığını hatırlatalım. Uzun süredir sahip olduğu uygulamaları, yara bandı olarak kullanan şirketin bu alandaki gücü ise yadsınamaz. Zira bu yeni çapraz mesajlaşma özelliği, Facebook’un doğrudan Apple’ın iMessage ve Google’ın mesajlaşma servisleriyle rekabet etmesini sağlayabilir.

Görsel Kaynak: Justin Sullivan/Getty Images

anlık mesajlaşma uygulamaları Facebook facebook messenger Instagram Whatsapp

Favorilere Ekle

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved