Kişisel Web Blog

Mastercard logosundan yazıyı kaldırdı

08.01.2019
126
Mastercard logosundan yazıyı kaldırdı

Dünyanın en büyük alıcı elektroniği fuarı CES 2019’da bir basın bülteniyle logosundaki karakteristik değişikliği ifade eden Mastercard, hem pazarlama hem de finans dünyasını kafa karıştırıcı bir saldırı yaptı.

Mastercard logosunda kendi ismini yazmayı bıraktığını açıkladı. Dolayısıyla içe içe geçmiş sarı ve kırmızı yuvarlaklar bundan sonra Mastercard’ın ikonik logoları olacak. Mastercard artık bu alanda tıpatıp Apple, Nike veya Target gibi markaların yaptığı üzere yazısız ve sadece ikonik bir logo kullanımına başvuracak.

Mastercard’ın CMO’su Raja Rajamannar toplamda 20 aylık bir uluslararası tüketici araştırmasının sonucunda bu karara varıldığını açıklıyor. Yapılan araştırmalar neticesinde tüketicilerin yüzde 80’den fazlasının aşağıda Mastercard yazmasa da o logonun Mastercard’a ait olduğunu bildiklerini kanıtlanıyor.

Mastercard’ın -less dünyası

Mastercard bununla beraber ödeme alışkanlıklarını daha yalın bir ayla getirmek için çalışan bir firma. Priceless sloganına ciddi yatırımlar yapan Mastercard bununla birlikte Contactless yani temassız ödeme dünyası için de önemli incelemeler yaptı. Şu Anda de Mastercard kartsız bir dünyada var elde etmek istiyor. Bu sefer de şirketin amacı Cardless bir dünyada var elde etmek olacak.

Bir kart şeması olarak bildiğimiz işyeri, bugün bütün anlamıyla evrim geçiriyor. Her ne kadar dünyada kredi kartı ya da banka kartı kullanımının gideceği fazla nokta olsa da, bir öteki yandan da kartsız bir dünya ve kartsız ödemeler oldukça seri gelişiyor. Burada kastımız şüphesiz zeki cep telefonlarımızla gerçekleştirdiğimiz mobil ödemeler, hatta tekrar giyilebilir teknolojiler aracılığıyla yaptığımız süratli ödeme alternatifleri… İşte bu dünyada da var edinmek isteyen Mastercard, ismindeki “card” ifadesinden de kurtulmak istemiş olabilir. Kim bilir, şayet bir gün isim değişikliği bile gerçekleşir. Oysa Mastercard’ı reformcu trenini yaptığı inovatif yatırımlarla kaçırmadığı gibi, kendi logosunu da yenileyecek değin cesur adımlar atabiliyor olması ciddi bir örnek.

Mastercard’ın logo evrimine göz atalım

Mastercard’ın bilhassa son yıllarda yaptığı şartların değişmesi zaten fazlasıyla uyarı çekiciydi. 1968 yılında hafızalara kazınan Kırmızı ve sarı iç içe geçmiş yuvarlaklardan oluşan logoyu kullanmaya başlayan Mastercard, son değişikliğini ise hatırlanacağı üzere 2016 yılında yapmıştı.

Mastercard’ın bir önceki logo değişikliği sadece üç yıl önce yapıldı. Bir şirketin logo değişikliği yapması için oldukça iddialı bir vakit olduğunu söylememiz şüphesiz mümkün. Son logo değişikliği ile logonun anatomisi de değişti. Gerçekten Mastercard’ın, logodan ismini kaldırmaya hazırlandığı ortaya çıktı. Logoyu bugünkü haliyle kullanmanın yanı sıra, altına ve bu sefer minik harflerle mastercard ifadelerinin yer alması, bu son yeni logoya tüketicileri planlamak nedeniyle konulduğu ortaya çıktı.

Mastercard, bugün milyonlarca insanın her gün yanında taşıdığı, ellerinden düşürmediği banka kartı ya da kredi kartlarının üstünde bulunan bir logo. Bu yüzden aidiyet hissi de epeyce yüksek. Aslına bakarsanız, böyle bir logoya sahip olmak her marka için bir nirvana noktası olduğu hiç şüphesiz bir hakiki. Ama bu durumun önemli marka yatırımlarının ve yapılan imaj reklamlarının arkasından geldiğini de söylemek olası.

Tüm şirketi blockchain teknolojisi ile yönetme konusunda zihin beyan eden Mastercard, yalnızca kartların üzerinde bulunan ve altyapılar sağlayan bir kart şeması değil, bunların ötesinde bir teknoloji şirketine dönüşmeye ve aralıksız değişime adım atmayı düstur edinmiş bir imaj çiziyor. Bunu keza projeleri ile sağlarken hem de tüketiciye nasıl gözüktüğünü de önemsiyor.

CES 2019 Mastercard Raja Rajamannar

Favorilere Ekle

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved