Kişisel Web Blog

Markalar neden Instagram’da gizli hesap kullanmalı?

26.12.2018
316
Markalar neden Instagram’da gizli hesap kullanmalı?

Bazı markaların veya Influencerların Instagram hesaplarının mahremiyet ayarını değiştirerek herkese açıktan gizliye dönüştürmesi dikkatinizi çekmiş olabilir. Aynı şekilde bazı hesapların hayatına gizli olarak başlayıp sıcacık olarak devam etmesine de rastlamış olabilirsiniz.

Takipçiler ya da hayranlarla araya bir gizlilik mesafesi ayarlamak size sıra dışı geliyor olabilir. gerçi işe yaradığını anlatmak muhtemel. Hatta ülkemizde mizahi paylaşımlar yapan Meerketonprozac ve micro Influencer Ebrar Güldemler‘i bu hesaplara misal olarak gösterebiliriz. Yurt dışında ise 8.6 milyon takipçisi olan Couplesnote bakımlı hesaba geçiş yaparken, Everlane markası ise yeni gizli hesabını yayına aldı.

Ilk Olarak markaların neden dar hesaplar uygulamak istediğine değinelim. Sıcacık hesaba geçiş yerine getirmek, içeriklerinizi sadece sizi peşine düşüp takip eden kişilerin görmesini sağlar. Dolayısıyla popüler etiketler kullansanız zeka gönderilerinizi aramalardan gizlenecektir. Benzer şekilde içeriğinizi görmek isteyen kullanıcılar da peşine düşüp takip isteği göndermek durumunda kalır. Bu Nedenle bir onaylama süreci ile takipçilerinizi seçme yetkisine kavuşursunuz. 

14 milyondan fazla takipçisi olan hesapları yöneten ajans Doing Things’in kurucusu Reid Hailey, Atlatic’e verdiği röportajda, yüksek takipçili markaların Instagram’da neden bakımlı hesabı tercih ettiğini açıkladı. Herkese açıkken haftada 10 bin yeni takipçi kazanan çok takipçili hesaplar, rahat hesaba geçiş yaptıklarında bu sayı 100 bine taşınıyor.

Bu yükselme de keza Instagram algoritmasının keza de insanların gizli içeriklere karşısında merak duymasının payı var. Büyümeyi zorlaştıran Instagram algoritmasına aleyhinde ortaya konan bu çözümün faydalarını beraber inceleyelim.

Kuytu ve kişiselleştirilmiş içeriğin yükselişi

Gizli Instagram hesaplarının bir trende dönüşmesi doğrusu kullanıcıların ve markaların daha küçük ve kapalı gruplara yönelmesi trendiyle ilişkili. Hatta buna aynı bir durumu daha önce Facebook Gruplarının popülerleşme sürecinde yaşamıştık.

Gönderilerinizi görebilecek şahısların sayısını kısıtlayarak, hesabınızdaki takipçilere hali hazırda ulaşabildiklerinden daha nitelikli içerikler sunacağınızı belirtmiş oluyorsunuz. Bundan Başka takipçiler paylaşılan içeriklerin kendilerine özel olarak oluşturulduğunu hissediyor. Bunun yanı sıra takipçilerin kendilerini özel bir topluluğun parçası gibi hissettiğini de ekleyelim.

Ayrıcalıklı olma duygusal

Instagram’da kuytu hesaba geçiş yapmak hali hazırda sizi peşine düşüp takip edenlerin kıymetli hissetmesini sağlarken, yeni takipçilerin merakta bırakarak bir şeyleri kaçırma korkusu FOMO’dan faydalanıyor.

bu arada FOMO’dan farklı alanlarda da faydalanbileceğinizi belirtelim. Örneğin, yeni ürünler piyasaya sürecekseniz, en vefalı müşterilerinizi ayrcalıklı bir birincil gösterimle ödüllendirebilirsiniz. Bu Nedenle yeni müşterilerinize de sizi peşine düşüp takip etmeleri için bir sebep sunmuş olursunuz.

Daha fazla takipçi

Yazının başında da belirttiğimiz üzere bakımlı hesaba geçiş yaparak, içerikler konusunda marka uyandırıyor ve kullanıcıları takip et butonuna basmaya teşvik ediyorsunuz. Bilhassa algoritma değişimiyle birlikte takipçi sayısında artış görmekte zorlanan markalar, rahat hesaba geçiş yaparak bu takipçi sayısını arttırıyor.

Bunun yanı sıra bakımlı hesabı çoğunlukla görsel komedi hesaplarının tercih etmesinin sebebi ise içeriklerin arkadaşlar aralarında sıklıkla paylaşılması. Hesabı takip etmeyen bir kullanıcı, kendisiyle paylaşılan içeriği görebilmek namına takipçiye dönüşebiliyor.

Takipçileri elde yakalamak

Rahat hesaplara gönderilen peşine düşüp takip ricası, bununla beraber hesap sahiplerinin bildirim almasını sağlıyor. Takipten çıkmak isteyen bir kullanıcı ise Takibi Bırak butonuna bastığında “Belirli misiniz?” Uyarısı alıyor.

Herkese açık hesaplarda olmayan bu soru, takibi vazgeçme oranları üzerinde de düşüş etkisi yaratıyor. Kullanıcılar da sizi takip etmeyi bırakmadan önce iki kere düşünmüş oluyor.

Daha pozitif teftiş

Doğrusu yazının girişinde de bu konuya değindik. Kuytu hesaplar, bir marka olarak takipçilerinizin ve hayranlarınızın demografisini ve özelliklerini seçebilmenizi sağlıyor. 

Herkese açık platformlarda hayranlarınız geri bildirimleri konusunda dürüst davranmayabilir ya da sizinle bağlatılarını paylaşmak istemeyebilir. Ama kalabalık için samimi, minik ve özel bir bölge yarattığınızda hem bağlantıları yönetmeniz kolaylaşır ayrıca de takipçileriniz bire bir layık sunmuş olursunuz. Trol hesapları ise çarçabuk eleyebilirsiniz. 

Dezavatajlar

Tüm bu avantajlara rağmen kuytu hesap uygulamak her markaya uygun olmayabilir. Ilk Olarak bakımlı hesaba geçiş yaptıktan sonra işletme hesabını kaybetmeniz laf konusu. Zira Instagram’da sadece kişisel hesaplar sıcacık hesaba geçiş yapmasını destekliyor. Bu noktada istatistikleri kaybedeceğinizi söylemekte de üstünlük var.

Bunun yanı sıra içeriklerinizi takip etme şartıyla sunmanız bir takım kullanıcılara nahoş gelebilir. Bu koşul genel olarak sizi peşine düşüp takip eden ama içeriklerinizde aradığı etkiyi bulamayan kullanıcılar için geçerlidir.

Son olarak içeriklerinizin herkes açık bir şekilde bir akışta veya Keşfet’te görünememesi, trafik açısından bir dezavantaj olarak öne çıkıyor. Bu noktada dar hesaba geçiş yapmanın daha küçük ve niş markalar veya mizah hesaplarında olumlu tesir gösterebileceğini ama uyumlu olarak yeni kişiler kadar keşfedilmek isteyen büyük markalar için elverişli olmayabileceğini belirtelim.

Görsel Kaynak: istarsoft

Instagram Instagram kuytu hesaplar

Favorilere Ekle

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved