Kişisel Web Blog

Kodlama eğitimini kolaylaştıran Scratch 3.0 piyasaya sürüldü

04.01.2019
135
Kodlama eğitimini kolaylaştıran Scratch 3.0 piyasaya sürüldü

Çocukların ve gençlerin bilgisayar programlama dilini kolay bir şekilde öğrenmelerini karşılayan Scratch, 3. versiyonunu piyasaya sürdüğünü duyurdu. Bir süredir beta versiyonu ile sunulan Scratch 3.0, yeni grafikler, yeni bir ses editörü ve birkaç yeni programlama bloğu  içeriyor.

Yeni nesil Scratch, dün resmi olarak Scratch online topluluğunun bir parçası oldu. Scratch 3.0, kullanıcıların yeni teftiş bloklarını denetim etmesini karşılayan uzantılar içeriyor. Scratch 3.0’da bloklar daha büyük olduğu için bundan böyle tabletlerde de kullanılabiliyor.

Kullanıcılar, geliştiricilerin ‘uzantı’ olarak adlandırdığı fazladan blok koleksiyonları ekleyebiliyorlar. Yeni özellikler ile Scratch 3.0’daki ses düzenleyiciyle bundan böyle ses kaydedebiliyor, sesi daha kolay kesilebilip ve yeni ses efektleri keşfedebiliyor.

Öğrenciler, akademisyenler ve alanında bilirkişi kişilerce geliştirilen Scratch, çocuklara görsel programlama dili öğretmeyi amaçlıyor. Platform, öğrencilerin interaktif hikayeler yaratmasını, hayal ettikleri animasyonları canlandırmalarını, diledikleri gibi oyunlar oluşturmalarını destekleyor. programlama ve yazılım geliştirme anlamında kullanıcıların becerilerine büyükçe katıda bulunuyor.

MIT laboratuarlarında geliştirilen Scratch’in web sitesinde 30 milyondan pozitif açıklanmış aza var.  Her ay çoğunluğunu yaşları 8-16 arasında değişen 1 milyon yeni kişinin eklendiği belirtiliyor.

Programlamaya atılan birincil adımın sağlam temellere oturmasını sağlayan Scratch bedava eğitim imkanı sunuyor ve Türkçe dil seçeneği bulunduruyor.

Scratch Scratch 3.0

Favorilere Ekle

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved