Kişisel Web Blog

Instagram’ın bu yıl 14 milyar dolar gelir elde etmesi öngörülüyor

23.01.2019
138
Instagram’ın bu yıl 14 milyar dolar gelir elde etmesi öngörülüyor

Facebook’un sahibi olduğu Instagram ise artış oranıyla analistlerin dikkatini çekiyor. Pazartesi günü Jefferies analistleri müşterilerine Facebook’un başlıca platformunun büyümesinin yavaşlayacağını fakat Instagram’ın bu yıl 14 milyar dolarlık kazanç elde ederek sürücü koltuğuna geçeceğini açıklama etti.

Analistler Facebook için Instagram, Facebook Messenger ve WhatsApp uygulamalarının her geçen gün daha artı ağırlık arz ettiğini vurguladı. Brent Thill liderliğinde konuşan analist ekibi yaptıkları konuşmada şu ifadeleri kullandı:

Biz Instagram’ın 2019’da yüzde 60 oranında büyüyerek birincil kere büyümesi yüzde 20’nin altına düşen Facebook’un gücü olacağına inanıyoruz. Instagram büyümeye devam edecek ve 2019’daki gelirlerini 5 milyar dolar arttırarak 14 milyar dolar’a ulaşacak.

Bu noktada 2012’deki Facebook satın almasında Instagram’ın sahip olduğu 30 milyonluk kullanıcı tabanını günümüzde 1 milyarın üstüne taşıdığını hatırlatalım. Jefferies ekibi ise açıklamalarına şu ifadelerle devam etti:

Instagram reklam faaliyetlerini tüm reklamcılık funnelında yaygınlaştırırken ödemelerde, kullanıcılarda ve görüntülemelerde çoğalma görüyoruz.

bu arada aynı artma oranlarının yakın zamanda WhatsApp ve Facebook Messenger’da da görülmesi bekleniyor. İki platformda da reklam yapılabilmesi ve ücretli mesaj reklam modeli imkanının bulunması analistleri, aynı bir çoğalma görülebileceği konusunda destekliyor.

Bütün bu gelişmelere rağmen Facebook’un artış konusunda gelecek Vaad etmediği açıklama ediliyor. Hatta ekim ayındaki raporlara tarafından Facebook’un ABD, Kanada ve Avrupa’daki büyümesi tamamen durdu. Şirketin 2018’in üçüncü çeyrek gelir raporunda ABD ve Kanada’daki kullanıcı sayısının 185 milyonda kaldığı görülürken, aynı raporda Avrupalı kullanıcıların 279 milyondan 278 milyona düşüş göstermesi de uyarı çekmişti.

Facebook’un güncel değeri

Temmuz ayında açıkladığı ikinci çeyrek raporuyla birlikte piyasa değeri 120 milyar dolar gerileyen Facebook, bütün yılı platformunu düzeltmeye ayırdı. gerçi Jeffries analist ekibinin Facebook’a olumlu yaklaştığını bildirmek muhtemel. Reklam veren ve kullanıcıların bir kısmının Facebook’u kullanmaya devam etmesi ise bu yaklaşımın en büyük sebebini oluşturuyor.

Görsel Kaynak: social media explorer

Facebook Instagram

Favorilere Ekle

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved