Kişisel Web Blog

Hurma Yemen için 10 Önemli Sebep

14.09.2019
185

Ramazan geldiğinde, şüphesiz akla gelen ilk yemek hurmadır. Market tezgahlarının, yayların ve marketlerin raflarında bolca bulunan palmiye, sofralarımızın baş köşesinde de yer alıyor. Genellikle iftar tablolarıyla tanımlanan hurma ağacı, yalnızca Ramazan ayında değil, aynı zamanda her ay da tüketilmesi gereken önemli yiyecekler arasında olmalıdır. Bu damakta unutulmaz bir tat bırakması ve yüksek lif içeriği, potasyum, demir, folik asit ve kalsiyum ve birçok vitamin ve mineral nedeniyle vücudumuz için birçok faydası olması nedeniyledir.

Bununla birlikte, tüm yiyeceklerde olduğu gibi porsiyon kontrolü sağlamak önemlidir. Çünkü orta büyüklükteki 3 tarih (45gr) ortalama 60 kalori içerir ve 1 porsiyon meyve eşdeğerdir. Bu nedenle, aşırıya kaçmamak çok önemlidir. Beslenme ve Diyet Uzmanı Şeyda Sıla Bilgili, tarih tüketmek için 10 önemli neden söyledi, önemli bilgiler verdi.

Sindirim kolaylaştırır

Tarihin elyafı çok yüksektir. Böylece 100 gram lif 3.5 gram içerir. Bu şekilde midede bir sünger gibi şişer ve sesini alır ve mideyi geç bıraktığı için dolgunluk hissi yaratır. Yüksek lif ayrıca bağırsakları aktive eder ve kabızlığı giderir.

Cildi Gençleştirir

Antioksidanlar bakımından zengin olan palm, hücre yenilenmesini sağlar ve cildimizde de faydalıdır. Yenilenen doku cildin daha genç görünmesini sağlar. Cilt elastik yapısını kaybettiğinde, yanaktaki çöküşler ve derin yüz hatları belirginleşir. Hurma, cilde ihtiyacı olan nemi verir, böylece cildin daha elastik bir yapısı vardır. Derideki B vitamini içeriği sayesinde, yaraların daha hızlı iyileşmesine katkıda bulunur.

Kas Kramplarını Önlemek

Magnezyum eksikliği genellikle kas kramplarına ve kas ağrılarına neden olur. Avuç içindeki magnezyum sayesinde kasları kuvvetlendirir, protein sentezine ve enzimlerin sağlıklı çalışmasına katılır. Günde 2-3 parça hurma tüketmek, günlük magnezyum ihtiyacını karşılayabilir.

Kilo Kontrolü Destekler

Yüksek lif içeriği ile midede uzun süre kalır ve sindirimin yavaş olmasını sağlar. Böylece, tokluk süresi uzar ve daha az yiyecek tüketilir. Demir eksikliği olan insanlar kilo vermekte zorlanırlar. Trabzon hurması, kişinin demir depolarını destekleyen ve böylece metabolizmayı hızlandıran yüksek oranda demir minerali içerir. Ancak, 1 avuç içinin 20 kalori içerdiğini hatırlamak önemlidir. Özellikle zayıflama işlemi sırasında miktarlara dikkat edilerek tüketilmelidir.

Kalp Sağlığını Korur

Kalp dostu yiyeceklerin başında bulunan Palm, kan basıncını (kan basıncını) dengeler ve zengin potasyum minerali sayesinde kalp ritmini düzenler. Kolesterol içermez ve kalbi zararlı bakteri ve mikroplardan koruyarak damar tıkanıklığı riskini azaltan güçlü bir antioksidandır.

Stresi ve Gerginliği azaltır

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, B6 vitaminini güçlendiren sinirlerin avuç içinde yüksek miktarlarda bulunduğu tespit edilmiştir. Bu şekilde strese karşı bir savunma gelişir. Hurma B1 vitamini içerir ve sinir sisteminin sağlıklı olmasını kolaylaştırır.

Anemi önler

Trabzon hurması, yüksek demir içeriğiyle de dikkat çekiyor. Düzenli tüketildiğinde, demir eksikliği anemili kişilerde kan hücrelerinde hemoglobin sentezini arttırır. Bu etki ile demir eksikliğine bağlı anemi riskini azaltır. Ayrıca B2 vitamini ve B3 ile kırmızı kan hücrelerinin sayısını artırır.

Komple bir Enerji Deposu

Gündüzleri çok yorgun, halsiz ya da kilo almak isteyenler, ihtiyaç duydukları enerjinin bir kısmını tarih ile sağlayabilirler. Yüksek enerji içeriği özellikle gelişmekte olan çağda kilo almak isteyen çocuklar için çok faydalıdır.

Bağışıklık artırır

Palm antioksidan selenyum ve bağışıklık sistemini destekleyen C vitamini bakımından zengin bir besindir. Bu sayede vücut zararlı bakteri ve mikroplardan arındırır. Ek olarak, magnezyum minerallerinin içeriği de vücuttaki enfeksiyon oranını azaltır.

Kemikleri Güçlendirir

Hurma içeriğindeki kalsiyum ve fosfat sayesinde iskelet oluşumuna ve vücudun kemik yapısının dengelenmesine katkıda bulunur. Aynı zamanda, kemik emilmesi ve yumuşama gibi gelişebilecek kemik hastalıklarının önlenmesine de yardımcı olur.

Kaynak: www.hurriyetaile.com

ETİKETLER: , , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved