Kişisel Web Blog

Fintech şirketi Plaid, Quovo’yu satın aldı

09.01.2019
305
Fintech şirketi Plaid, Quovo’yu satın aldı

Parasal servisler için API üreten fintech girişimi Plaid, birincil büyük satın almasını yaptı. Son olarak geçtiğimiz yılın Aralık ayında 250 milyon dolar yatırım alan Plaid toplam değerlemesini ise 3 milyar dolara yaklaştırmıştı.

Plaid bu yatırımı almasının arkasında, adeta aldığı yatırımın kayda değer bir kısmı kadar bir yatırımla adeta benzer uzmanlık alanında faaliyet belirten Quovo adlı girişimi satın aldı. Satın alma ile ilgili emin bir sayı açıklanmazken, Bloomberg’e tarafından Plaid’in Quovo için ödeyeceği miktarın 200 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

İki şirket aralarında gerçekleştirilen mahremiyet anlaşmasına göre rakamların açıklanmaması konusunda mutabakat sağlanmış. Bugüne değin Goldman Sachs, American Express ve Citigroup gibi devlerden yatırım almayı başaran Plaid, yaptığı manâlı satın almayla daha dinç hale gelecek.

2012 yılında kurulan Plaid‘in müşterileri arasında Coinbase, PayPal, Venmo, Robinhood gibi markaların yer aldığını belirtmemiz gerekiyor. Dolayısıyla Plaid zaten sektörde fazla dinç bir konumda bölge bir girişim. Bu alanda faaliyet bildiren Quovo ile güçlerini birleştirecek olan teşebbüs, hemen yalnızca tek bir çatı aşağıda ve tek bir mahsul olarak hizmet vermeye başlayacak.

Birleşmenin peşinde şirketin çoğaltma hızını artıracağı tahmin ediliyor. bununla birlikte sektöre her geçen gün daha fazla fintech oyuncusunun katılması ve bankaların fintech girişimleriyle daha fazla bağ kurması, bankaların yavaşça daha açık ayla getirmeye başladığı API dünyası, Plaid gibi alanında bilirkişi şirketleri ihya edebilir. Büyük finans devlerinin de bu stil girişimlerin peşine takılması çok büyük bir sürpriz olarak algılanmıyor.

Plaid Quovo

Favorilere Ekle

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved