Kişisel Web Blog

Facebook’un eski yöneticisi Stamos, şirketi Game of Thrones’a benzetiyor

11.02.2019
147
Facebook’un eski yöneticisi Stamos, şirketi Game of Thrones’a benzetiyor

Facebook’un eski emniyet yöneticisi Alex Stamos Facebook’taki üst seviye idare kademesindeki şirket kültürünü Game of Thrones’a benzetti. Pazar günü verdiği bir röportajda Facebook’un üstteki düzey yöneticileri aralarında dönen entrikaların kendisine, içinde oldukça çok politik entrika ve sırtından bıçaklama bulunduran HBO dizisini hatırlattığını açıklama etti.

Stamos, idareci kadrosunun, en üstteki kademedeki yöneticilerin senelerdir şirketi olması sebebiyle hatalarını kabul etmekten yoksun olduğunu söylüyor. Stamos bu konuyu detaylandırırken şu cümleleri kullanıyor:

“Gerçek şu ancak, yöneticiler arasında bir miktar Taht Oyunları kültürü var. Birbirine gerçekten sıkı sıkıya emrindeki bir grup insanın tüm bu kararları almasıyla ilgili sorunlardan biri de şu; eğer aynı insanları aynı yerlerde tutmaya devam ediyorsanız hatalı yaptığınız benimsemek fazla baskı, değil mi?”

Güvenlik endüstrisinin önde gelen isimlerinden biri olan Stamos’un, 2015 ve 2018 yılları arasında Facebook’un emniyet başkanı olarak devir yaptığını da hatırlatalım. Bu zaman baştan başa, COO Sheryl Sandberg ile defalarca kez bir arada çalışan Stamos, Rusya’nın platform üzerinden gerçekleştirdiği operasyonlar konusunda Sandberg’i uyarmak yerine aracısız olarak yönetim kuruluna konuyu iletmesiyle dikkat çekmişti.

Sektörde açık sözlülüğü ile anılan Stamos’un Silikon Vadisi’ni ardındaki bırakarak Stanford Üniversitesi’nde profesör olarak tahsis yaptığını da ekleyelim.

sırası gelmişken Stamos’un Taht Oyunları metaforunun daha önce diğer isimler tarafından da kullanıldığını hatırlatmakta avantaj var. 2018’in Kasım ayında ismini tahsis etmek istemeyen bir Facebook yöneticisi de aşağıda çalışanları Care Bears’a üst yönetimde olanları ise Game of Thrones’a benzetmiş ve Sheryl Sandberg’in bulunduğu pozisyona iyi bir insan olarak gelinemeyeceğini belirtmişti.

Bu açıklamalara ve Stamos’un geçmişine baktığımızda, bu anonim açıklamanın ardında da kendisinin bulunduğunu düşünebiliriz. Stamos’un Sandberg ile geçmişinin yanı sıra Mark Zuckerberg’e olan yaklaşımının da mesafeli olduğunu söyleyelim. Zira Stamos, yaptığı açıklamada bazı Facebook sorunlarının nihai sorumluluğunun CEO olarak Mark Zuckerberg’e ait olduğunu da vurguluyor:

“Son kertede, bu olayların niçin gerçekleştiğine dair asıl sorumluluk Sheryl’in kontrolünde değildi. Facebook daha büyük etkiyi ölçmüyor ve insanların onu kötüye uygulamak için nasıl çarpıtabilecekleri hakkında düşünmüyordu. Ve nihayetinde bunları göz önünde bulundurmak Mark’ın sorumluluğuydu.”

Aslına bakarsanız Stamos, Facebook üstteki seviye idare kademesi için kullandığı Game of Thrones benzetmesinde yalnız yok. Daha önce WhatsApp’ın kurucularından Brian Acton, Sandberg, Zuckerberg ve şirket avukatları dahil almak üzere Facebook yöneticilerinin toplantılarda sergilediği entrika dolu tutumlarını aktarmıştı. Benzer şekilde Sandberg’in geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan PR manüplasyonları da Facebook yönetim kademesinin Stamos’un çizdiği profilden bambaşka bir şekilde hareket etmediğini gösteriyor. Tüm bunlara rağmen Facebook, platformdaki reklam verenleri ve kullanıcıları bünyesinde tutmayı başardığı için Wall Street’in gözünde gelecek vadetmeye devam ediyor.

Alex Stamos Facebook

Favorilere Ekle

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved