Kişisel Web Blog

Facebook Sayfa ve Grupları eyleme geçmeden önce silebilecek

24.01.2019
141
Facebook Sayfa ve Grupları eyleme geçmeden önce silebilecek

Facebook bugün yaptığı bir duyuruyla sosyal ağın Topluluk Kurallarını ihlal eden Facebook Sayfalarından içerik kaldırılması sürecinin değiştirildiğini açıkladı. Kalabalık Kuralları ihlalinin yanı sıra üçüncü parti haber düzeltme hizmetleri tarafından yanlış olduğu saptama edilen içerikleri paylaşan sayfalar da bu sürece ast tutulacak.

bununla birlikte ihlaller nedeniyle kapanan Sayfaların yeni Sayfalar açarak platforma girmesi ve aynı haberleri başka Sayfa ve gruplarda paylaşması da proaktif olarak engellenecek. Bu iki problemi çözebilmek için Facebook yeni “Sayfa Kalitesi” sekmesini yayına alacak. Bu alanda sayfanın kim tarafından yönetildiği, hangi içeriğin prensip ihlali sebebiyle kaldırıldığı ve hangi içeriğin yalan haber olarak değerlendirildiği görüntülenebilecek.

Bu yeni sekmede sayfanın kaldırılmasına sebep olan prensip ihlali de dehşet söylemi, şiddet içeren ve sansürlenmemiş içerik, taciz, zorbalık, hukuki düzenlemelere tabi ürünler, erişkin çıplaklığı ve cinselliği, güvenli olmayan birey ve kuruluşlar olarak sınıflandırılacak.

Bu noktada Facebook’ta müsade verilmeyen güvenli olmayan birey ve kuruluşlar seçeneğini açmakta menfaat var. Bu sınıflamaya dahil edilen birey ve kuruluşlar gerçek dünyada bir fazla birey ve ülkeye zarar veren faaliyetlerde bulunmakta. Bu tanınma, korku grupları, terör faaliyetleri, toplu katliam ya da süratli suç oluşturan, insan kaçakçılığı veya organize suç veya şiddetle ilgili ahali ve topluluklar dahil ediliyor. Facebook’un hem, bu tür aktivitelere katılanlar için övgü ya da yardım ifadesinde yer alan içerikleri de kaldırdığını belirtelim.

Bu ihlal etiketlemesinin yanı sıra Sayfa Kalitesi sekmesi hangi içeriğin sıralamasının Facebook algoritması kadar düşürülebileceği konusunda da Sayfa yöneticilerini uyarıyor. Uyarıda bulunulan içerikler aralarında düzeltme organizasyonlarının yalan haber olarak sınıflandırdığı içerikler de yer alıyor.

Aslında son bir kaç yıldır Facebook’un bu haberlere savaş açtığı biliniyor. Tık tuzağı haberlere karşı tedbir bölge şirket, yalan haberleri de işaretleyerek görünürlüğünü eksilmek üzere harekete geçiyordu. Fakat tık tuzağı haberleri platformda yayanlar, Facebook’un aldığı bu önlemlerden bihaber olabiliyordu. Bu yeni özellikle birlikte haberi platformda yayan kişiler de Facebook’un aldığı önlemlerin bilincinde olacak.

Facebook sıralaması düşürülen haber içeriklerini birkaç ayrı kategori üzerinden tanımlıyor. Sıralaması düşürülen içerikler aralarında düzeltme merkezlerinin asılsız, karma ve asılsız başlık seçeneklerini işaretlediği haberler de yer alıyor.
Bunun yanı sıra IP ihlali, spam veya tık buzağı olarak işaretlenen içeriklerin sıralaması düşürülse de Sayfa Kalitesi sekmesinde gösterilmiyor.

Facebook’un proaktif olmak adına attığı bu adım, platformun moderasyon odaklı birçok problemini çözebilir. Bilhassa emin nedenlerden ötürü kapanan sayfaların her tarafta açılamaması şirketin platform için verdiği tüm mücadelelerin olumlu sonuçlanmasını sağlayacaktır. öte taraftan bu yeni uyum Facebook’un Sayfa ve Gruplar eyleme geçmeden önce onları ortadan kaldırmayı da içeriyor. Bu durumda bir çok sayfa ve kalabalık sahibinin Facebook’a karşısında olumsuz bir söylev benimseyeceğini anlatmak mümkün.

Facebook

Favorilere Ekle

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved