Kişisel Web Blog

Drone trafiği yönetimi girişimi Unifly 14.6 milyon euro yatırım aldı

02.01.2019
130
Drone trafiği yönetimi girişimi Unifly 14.6 milyon euro yatırım aldı

Her geçen gün drone sayısının artmasıyla birlikte drone trafiği yönetimi havacılık için fazla daha ciddi bir ülkü geliyor. Bu alanda çalışmalar yapan drone trafik idare yazılımı girişimi Unifly ise bu alana odaklanmış ve havacılık açısından da önemli bir rolü üstlenmiş bir girişim. 2016 yılının sonlarında 5 milyon euro’luk Hızlı A yatırımını bölge Unifly, hemen de Çabuk B turunu kapattığını duyurdu.

Seri B turunda 14.6 milyon euro yatırım alan Unifly’ın yatırımcıları arasındaki en manâlı isim ise DFS yani Deutsche Flugsicherung oldu. Almanya’nın milli hava trafiği kontrolü merkezi olan DFS’nin, Unifly’a yaptığı yatırım oldukça önemli bir hamle olarak nitelendirilebilir. Bu turla birlikte Unifly’a yatırım yapan diğer isimler ise QBIC, PMV ve Terra Drone oldu.

Belçika merkezli Unifly’ın Almanya’dan gelen yatırım baştan sona Avrupa semalarında daha çok laf sahibi olacağı varsayım ediliyor. Zaten hali hazırda pek çok Avrupa ülkesiyle çalışmakta olan Unifly’ın gelen yatırımla birlikte uluslararası geçerliliği ve bağlayıcılığı olan bir altyapıyla daha resmi ayla geleceğini de öngörmek olası. Unifly altyapısı bir uçtan bir uca sivil havacılık otoriteleri alçak uçuş gerçekleştiren drone’ların uçuş planlarını onaylayabiliyor ve uçuşa yasak bölgeleri reel zamanlı olarak peşine düşüp takip edebiliyor.

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde İngiltere’nin başkenti Londra’da Gatwick Havalimanı’na yakın uçuş yapan 2 drone hava trafiğinin aksamasına sebep vermiş, yüzlerce kalkış ve iniş bu drone’ların yarattığı emniyet endişesi ile iptal edilmişti. Drone tespitlerinin yapılması, bu drone yazılımlarının ve drone pilotlarının uçuşa yasak bölgelere girmesini engellemek yaşamsal ağırlık taşıyor. Bu stil yazılımlar ise keza drone’ların tespiti keza de ayrıca hava araçlarının pilotlarının ayrıca de insansız hava araçlarının birbirlerinden haberdar olmalarına asistan oluyor.

Yeniden gelecekte hava taksi hizmetlerinin ve drone ile teslimat seçeneklerinin artması, tüm drone’ların birbiriyle ve öteki hava araçlarıyla iletişimde olmasını gerektirecek standart bir altyapının arayışı başlayacak. Bu altyapının özellikle sivil havacılık otoritelerince de tanınıyor ve güvenilir olması gerekiyor. Unifly ise özellikle dünyaya açılma ve kendini bu alanda ispatlama konusunda manâlı adımlar atıyor. Girişimin aldığı yeni yatırımı da bu alanda teknolojiye yatırması ve uygulama alanını geliştirmesi için harcayacağı varsayım ediliyor.

Almanya Belçika Deutsche Flugsicherung DFS Drone UniFly

Favorilere Ekle

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved