Kişisel Web Blog

Deloitte: Finansal kurumların yüzde 19’u maliyetlerini ve hata oranlarını düşürmek için yapay zeka kullanıyor

24.01.2019
117

Bugün yayınladığı bir raporda kurumların yapay zeka kullanımı ile ilgili verilere değinen Deloitte, kayda değer bilgiler paylaştı. Deloitte‘un paylaştığı rapora tarafından parasal kurumların yüzde 19‘u maliyetlerini ve hata oranlarını düşürmek için yapay zeka teknolojilerini kullanıyor.

Deloitte’un 11. küresel tehlike yönetimi anketi2018 yılının MartTemmuz ayları arasındaki dönemi kapsıyor ve tüm dünyadan 94 kurumun katılımı ile gerçekleşti. Parasal kurumların artık daha karmaşık ve süresiz tehlike ortamının yarattığı zorluklarla aleyhinde karşıya olduğunu dile getiren Deloitte tehlike ve parasal danışmanı Edward Hida, markaların bilhassa verimlilik konusuna odaklandıklarını belirtti.

Rapor aracılığı ile paylaşılan bilgilere tarafından ankete katılan kurumların yüzde 29‘u acilen geleneksel olarak işçiler tarafından gerçekleştirilen monoton ve tekrarlayan işleri otomatikleştiren robotik süreç otomasyonlarını kullanıyorlar. Robotik süreç otomasyonu kullanan kurumların yüzde 25’i risk verilerini yönetmek, yüzde 21’i risk raporlarını oluşturmak ve son olarak yüzde 20’si ise düzenleyici raporları yönetmek için robotik süreç otomasyonunu kullanıyor.

Rapora kadar bankalar için en önde gelen iki alanın büyük veri analitik konuları olduklarını da ekleyelim. Rapora göre yaklaşık olarak kurumların yüzde 19 ile yüzde 25’i maliyetleri azaltmak ve kusur payını yıkmak için makine öğrenimi teknolojilerini kullanıyor. Kurumların takriben yüzde 24’lük bir kısmı ise alınan meslek kararlarını daha iyi bir ayla getirmek için modelleme araçlarını kullandıklarını belirttiler.

Bu araçlarının tehlike raporları geliştirme veya işlemleri gözden geçirme gibi manuel görevleri otomatikleştirerek maliyetleri düşürebildiğini de dile getiren Hida, ayrıca yeni riskleri, ortaya çıkan tehditleri tarif etmek ve bunlara yanıt atamak için iç ve dış ortamlardaki çok dağıtılmış verileri otomatik olarak tarayabildiklerini de belirtti. Deloitte göre paylaşılan raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Deloitte Edward Hida

Favorilere Ekle

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved