Kişisel Web Blog

Daimler, yüksek seviyede otonom kamyonlar üretmek istiyor

08.01.2019
125
Daimler, yüksek seviyede otonom kamyonlar üretmek istiyor

Daimler Trucks, otonom kamyonlara 500 milyar euro yatırım yapıyor. Las Vegas’taki  düzenlenen CES 2019‘da kısmen otomatik sürüş fonksiyonlarını sunan şirketim bir sonraki hedefi yüksek seviyede otonom kamyonların çabuk geliştirmesine açtırmak.

Daimler başlangıçta 2019 yılında, Seviye 2’ye dominant sanki otomatik Freightliner Cascadia‘yı piyasaya sürülecek. Bu seviye, sürücünün standart durumlarda müdahale etmediği, fakat gerektiğinde defalarca titiz olması ve ivedi durumlarda arabulucu yönlendirmesi anlamına geliyor.

Geliştirilen kamyonlar, bütün hız aralıklarında egemen olarak fren yapabilir, hızlanabilir ve yönlendirilebilecekler. Radar ve kamera sensörleri ile donatılan araçların, tezgâhtar entegrasyonu gibi yanal destekleri olacak.

Bildiğiniz üzere sürücüsüz araç teknolojisindeki seviye 0 ila 5 arasında ölçümleniyor. Düzey 0, araçlar herhangi bir otonom dilekçe özelliğine sahip olmazken, seviye 5 araçlar iyice otonom olarak kullanılabilecekler.  Araç üreticileri ve teknoloji şirketlerinin çalışmaları sürse de şimdilik tam otonom sürüş seviyesine gelebilen bir araç yok. Oysa Tesla‘nın 2020’de “otopilot”u olan elektrikli kamyonlarının çabuk üretimine başlaması bekleniyor.

Otomotiv sektöründeki otonom vasıta üretimine karşın yarış endüstrinin dengelerini de değiştirirken, teknoloji şirketleri de bu alanda oldukça iddialı görünüyorlar. Böylece fakat, Waymo‘nun yalnızca ABD’de uzun mesafe tartı taşımacılığında transport masraflarını %30 ila %50 aralarında düşürmesi bekleniyor. Günün her saati kullanılabilecek bu araçlar kesinlikle verimliliği ve üretkenliği de artıracak.

CES 2019 Daimler otonom kamyon

Favorilere Ekle

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved