Kişisel Web Blog

CreatorDen Türkiye 2018 Influencer Marketing analizini açıkladı

06.02.2019
156
CreatorDen Türkiye 2018 Influencer Marketing analizini açıkladı

2016’dan bu yandan platformu üzerinden marka ve influencerlar’ın işbirliği yapmasını karşılayan CretorDen, Türkiye 2018 Influencer marketing analizini yayınladı. Yayınlanan analize tarafından markaların en çok tercih ettiği sosyal medya platformları aralarında Instagram yüzde 65 ile birincil sıraya yerleşiyor. İkinci sırada ise yüzde 30 ile YouTube yer alıyor. Twitter ve Twitch platformlarının tercih edilme oranındaki fark ise epeyce dikkat çekiyor.

14 bin Influencer arasından etkileşim oranı en yüksek makro Influencerlar sırasıyla damlaaltun, tolgahancagla, reynmen, Kübra Kuş ve Melis Fis olarak öne çıkıyor. Etkileşim boranı en yüksek Mikro Influencerların birincil üç ismi ise mösyö taha, yiğit şanlı ve azunyan özge

Markaların kampanya başına ayırdığı bütçelere baktığımızda bütçelerin yüzde 31 oranında 50 bin – 100 bin bandında seyrettiğini görüyoruz. Bu bütçe aralığını yüzde 30 ile 100 bin 250 bin bandı peşine düşüp takip ediyor. 500 bin TL’den artı olan kampanya bütçeleri ise yüzde 6 oranında kendini gösteriyor.

Markalar Influencer marketing’den yüzde 40 oranında lansman iletişimi için faydalanıyor. Bu oranı yüzde 20 ile Marka bilinirliği peşine düşüp takip ediyor. Markalar tarafından yüzde 18 oranın etkileşim yaratmak için tercih edilen Influencer, yüzde 15 oranında mahsul ve satın alma yönlendirmesi için de seçim sebebi olabiliyor.

Cretorden Analizine kadar tesir gücü puanı en yüksek Influencerların başında Enes Batur geliyor. Bu konuda Batur’u, reynmen peşine düşüp takip ederken Enis Arıkan ve Damla Altun’un benzer tesir gücünü paylaşması uyarı çekiyor.

Etkileşim oranına kadar Influencer dağılımına baktığımızda 3 bin ile 20 bin takipçisi olan micro Influencerların yüzde 7.01 ile ilk sırada yer aldığını görüyoruz. 20 bin ile 50 bin takipçiye sahip olanlar ise yüzde 5.21 ile ikinci sırada yeralıyor. Infografikte 1 milyondan artı takipçisi olan Influencerler’In yüzde 4.14 etkileşim bakımından son sırada yer alması ise dikkate layık bir bilgi.

Niyet kitle bakımından en yüksek bayan takipçi oranına sahip olan Influencerlar’ın ilk üçü Melis Palalı, Cansu Dengey ve Selin Balarisi olarak öne çıkarken,  en yüksek bayan takipçi oranına sahip birincil üç Influencer Doğan Kabak, delimine, Burcu Bakdur olarak kendini gösteriyor.

CreatorDen influencer marketing

Favorilere Ekle

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved