Kişisel Web Blog

Çin’in 9 bin dolarlık elektrikli otomobili: Ora R1

03.01.2019
180
Çin’in 9 bin dolarlık elektrikli otomobili: Ora R1

Çin’in dev otomobil üreticisi Great Wall China, yeni üreteceği elektrikli otomobili tanıttı. Elektrikli araba için Ora adlı yeni bir marka ortaya koyan şirket, R1 modeliyle küçük ve epeyce erişilebilir bir fiyata sahip olan ilk elektrikli otomobilini tanıttı.

8 bin 680 dolar baz fiyat etiketine sahip olacak olan Ora R1, 35 kilowatt’lık bir elektrikli motora sahip olan R1’in en yüksek hızı ise 100 km/h olacak. Çinli otomobil üreticisi Great Wall China, Ora markasının arkasında önemli bir şiddet. Bu koşul en çok yeni bir araba Ora R1’in arkasıdaki garanti gücüne yansımış durumda. Ora, elektrikli otomobili R1’e üç sene /120 bin kilometre garantisi sunuyor. Aracın elektrikli motoru ise sekiz yıl/150 bin kilometre garantisi aşağıda.

Fiyatı ve menzili ile dikkat çeken Ora R1, herhangi bir otonom özelliğe sahip değil. Kısacası teknoloji açısından en büyük yeniliği elektrikli bir otomobile sahip olması. Sürücüler için böyle nitelendirilebilecek Ora R1 ile birlikte gelen bir diğer buluş ise Ora R1’in satış modeli olacak. Ora R1’i direkt satmak modeliyle doğrudan doğruya tüketiciyle buluşturulacak. Bu da ilave maliyetleri ortadan kaldıran bir gelişme. Bu noktada Ora’nın R1 ile yenilikçi bir modeli denediğini söylememiz mümkün. Arabulucu satmak ağı bayiiler yok, doğrudan doğruya kendisi üzerinden satması önemli avantajlar elde edilmesini sağlayacak. bununla birlikte servis, yedek parça gibi manâlı konular da bu yenilikçi sisteme entegre edilecek.

Elektrikli gemisini denize indiren Çin, bilhassa elektrikli otomobile mutasyon konusunda da epeyce gösterişli. Bu alanda elektrikli otomobil devi Tesla da Çin’e alaka göstermiş ve burada bir fabrika başlamak namına girişimlerde bulunmuştu. Ayrıca nüfus açısından keza de satmak potansiyeli açısından ciddi bir potansiyel barındıran Çin pazarı, elektrikli araba markalarının birbiriyle yarışına şahitlik edecek.

Ora R1 ilk etapta yalnızca Çin’de satılacak. Ama Great Wall China’nın elektrikli otomobilleri uluslararası pazara açma konusunda da istekli olduğu ve bu konuyla ilgilendiği biliniyor.

Çin Great Wall Motors Ora R1 R1

Favorilere Ekle

ETİKETLER: , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved