Kişisel Web Blog

Boeing’in sürücüsüz hava taksisi, test uçuşunu gerçekleştirdi

24.01.2019
165
Boeing’in sürücüsüz hava taksisi, test uçuşunu gerçekleştirdi

Boeing‘in kendi kendine uçabilen sürücüsüz hava taksisinin ilk prototipi, birincil uçuşunu Virginia’da gerçekleştirdi.

Çarşamba günü, Chicago merkezli havacılık devi kadar gerçekleştirilen yayına kadar uçak, otonom navigasyon ve iniş sistemlerini kullanarak havalandı ve akabinde de düzgün bir iniş yaptı. 30 metrelik prototipin elektrik gücünü kullanarak düşey kalkış ve iniş yapabildiğini ve 50 millik menzile sahip olduğunu da belirtelim. Mühendisler, gelecekteki test uçuşlarında, projenin en zorlu yönlerinden biri olan aracın dikey uçuştan yatay seyahate geçme kabiliyeti üzerinde çalışacaklarını açıkladı. Bu test uçuşunun 2017’de açıklanamayan bir miktara satın alınan Boeing’in Manassas merkezli Aurora Flight Sciences iştiraki için kayda değer bir dönüm noktası olduğunu söyleyebiliriz.

Araç, otonom hava araçlarının tanıtımını planlamak için teknoloji uzmanları ve devlet düzenleyici kurumları ile birlikte çalışan NeXt adlı bir Boeing araştırma ve geliştirme bölümünün bir parçası olarak faaliyet gösteriyor. Şirket 2019 yılında ise 227 kilograma kadar tartı taşıyacak şekilde tasarlanan insansız bir kargo uçağını test etmeyi planlıyor. Ama Boeing’in havacılık ve uzay endüstrisindeki en yakın rakibi olarak görülen Fransız imalatçı Airbus’un da uçan taksileri gerçeğe dönüştürmek için çalıştığını hatırlatalım.

Uçan araçlar isteyen öteki şirketler aralarında Aston Martin, Rolls-Royce, Uber, Toyota ve fazla daha fazlası bulunuyor. Kısacası yakın bir gelecekte bu alanda da bir rekabetin doğacağını öngörmek olası duruyor.

Boeing NeXt Genel Müdürü Steve Nordlund da Boeing’in havacılık endüstrisi doğduğundan beri hep var olduğunu ve şehirsel hava hareketliliği pazarının potansiyelini ortaya çıkaracaklarını söyledi. Norlund ayrıca hava taşıtları yapı etmekten hava sahası entegrasyonuna dek, dünyanın dört bir yandaki şehirlerde ve bölgelerde tehlikesiz, düşük stresli mobilitenin geleceğine bakacaklarını da sözlerine ekledi.

Boeing’in otonom prototipinin test sürüşünü buradan izleyebilirsiniz.

Boeing

Favorilere Ekle

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved