Kişisel Web Blog

Bilirkişi raporuna göre Booking.com’un seyahat acentesi ruhsatı almasına gerek yok

26.12.2018
202
Bilirkişi raporuna göre Booking.com’un seyahat acentesi ruhsatı almasına gerek yok

Booking.com, bir süredir TÜRSAB’la yaşadığı bıkkınlık konusunda yeni ayrıntı geliyor. Türkiye’deki faaliyetleri tedbiren durdurulan online otel rezervasyon portalı Booking.com ile ilgili haksız rekabet davasında, dosyaya sunulan bilirkişi raporuna tarafından Booking.com’un yolculuk acentesi değil simsar olduğu, bunun için seyahat acentesi ruhsatı almasına lüzum olmadığı ortaya çıktı.

Booking.com ve TÜRSAB arasındaki duruşmada daha önce alınan ara karar gereği dosyayı incelemesi istenen bilirkişi heyetinin 63 sayfalık raporunu hazırladığı ve mahkemeye sunduğu bildirildi. Laf konusu raporun sonuç bölümünde Booking.com’un ruhsatının olması gerekmediği, haksız rekabetle ilgisinin olmadığı ve ücret ödemesi gerektiği belirtildi. Raporda aşağıdaki ifadeler kullanıldı:

Davalılardan booking.com Yardım Hizmetleri Limited Şirketi’nin sorumluluğunun bulunmadığı, yolculuk acentesi olmadığı, otel rezervasyonlarından arabuluculuk etmediği ve hileli rekabetle ilgisinin bulunmadığı, davalılardan booking.com BV’nin yabancı bir şirket olduğu, yaptığı işin simsarlık olduğu, bunun için seyahat acentesi ruhsatı almasının zorunlu olmadığı (bilirkişilerden biri bu ilişkiyi acente olarak değenlendirmektedir), booking.com BV’nin Türkiye’deki otellerde aracılık ederek gerçekleşen otel rezervasyonlarından elde ittiği komisyonun Türkiye’de elde edilen kazanç olması hasebiyle Türkiye’de ödenti vermesi gerektiği, vergi ödemesinin diğer rakiplerle haksız rekabet teşkil edip etmeyeceği ve Türk Ticaret Kanunu’nun 55/1. maddesine göre meslek şartlarına uymama haline girip girmeyeceği Türk doktrininde anlaşmazlığa neden olan olduğu, bu konuda değerlendirmenin ve takdirin sayın mahkemeye ait olduğu sonucuna varılmıştır.

Dava 12 Nisan’a ertelendi

Raporun sunulmasının ve okunmasının ardından laf bölge TÜRSAB avukatı, raporda birçok çelişkinin mevcut olduğunu belirterek, ayrıntılı demeç için zaman istedi. Davalı Booking.com avukatı ise raporun sonuç kısmında çelişki olmadığını savundu. Yaklaşık ispat şartının ortadan kalktığı aktaran avukat, tedbir kararının bilirkişi raporu gözetilerek değişen koşullar sebebiyle kaldırılmasını talep ettiklerini söyledi. Taraflara rapora aleyhinde beyanlarını sunmaları için vakit veren mahkeme heyeti, duruşmayı 12 Nisan 2019’a erteledi.

Booking.com TÜRSAB

Favorilere Ekle

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved