Kişisel Web Blog

Amazon’dan otonom teslimat robotu: Scout

24.01.2019
120
Amazon’dan otonom teslimat robotu: Scout

Bugünlerde ABD’nin Washington kentinde yaşayan Snohomish County bölgesi sakinleri siparişlerinin teslimat keyfini mavi bir teslimat robotu ile çıkarıyorlar. Amazon‘un yeni aile üyesi Scout, semt sakinlerine Amazon Prime markasının adı aşağıda hizmet etmek için deneme sürüşlerine başladı. 

Adamakıllı elektrik ile çalışan altı tekerlekli Amazon Scout, son kilometre teslimata karşın çözümler üretecek. Küçük bir soğutucu büyüklüğünde olan robot, yetişkin bir yayanın yürüme hızında kaldırımlarda istenilen noktaya ulaşacak.

23 Ocak’tan itibaren bölgedeki bir mahallede müşterilere paket teslimatı yapmaya başlayan robot, adamakıllı otonom çalışıyor. Bölgede şimdilik yollarda hafta içi gün ışığının olduğu saatleri kapsayan 6 adet Scout var. Ilk Olarak bir Amazon çalışanın eşlik edeceği teslimat robotlarını Amazon Prime üyeleri ücretsiz olarak kullanabilecek. 

Amazon ekibi, Scout’u şirketin Seattle’daki araştırma ve geliştirme laboratuvarında geliştirdi. Amazon’un aktardığı bilgilere kadar robotlar, evcil hayvanlar, yayalar ve ya yollardaki herhangi bir nesnenin bulunduğu yollarda güvenli ve verimli bir şekilde gezinebiliyorlar. 

Otonom teslimat robotları, daha hesaplı ve verimli bir teslimat yolu sağlamak için kesinlikle bir ihtilal niteliğinde.  Kuzey Amerika ise endüstrinin en başat pazarı olarak kayıtlara geçiyor. Bilhassa Silikon Vadisi ve Washington D.C gibi bölgelerde bu tür robotların test sürüşleri sürüyor veya robotlar kullanımına açılıyorlar.

ABD’de her yıl düzenlenen Alıcı Elektroniği Fuar’ı (CES) ise bu sene teslimat robotlarına yönelik bir şölene dönüştü. CES 2019’da tanıtılan ve ilerleyen dönemde isimlerini sıklıkla duyacağımız 8 teslimat robotunu sizlerle paylaşmıştık.

Amazon Scout’u daha yakından tanımak isterseniz, videoyu da buraya bırakalım. 

Amazon Amazon Scout teslimat robotu

Favorilere Ekle

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved