Kişisel Web Blog

Amazon, IMDb üzerinden ücretsiz olarak film ve dizi izlenmesine izin veriyor

11.01.2019
166
Amazon, IMDb üzerinden ücretsiz olarak film ve dizi izlenmesine izin veriyor

Bedava, reklam destekli video pazarı günümüzde önemli anlamda değer kazanmaya başladı. Bu konuda Amazon da anlamsız durmayı reddetti ve şirketin sahibi olduğu film ve TV sitesi IMDb, geçtiğimiz gün bedava bir yayınlama kanalı başlattığını açıkladı. IMDb Freedive olarak adlandırılan platformun şimdilik sadece ABD’de yaşamış tüm IMDB kullanıcıları ve Amazon Fire TV cihazları göre kullanılabileceğini belirtelim.

IMDb Freedive, film ve dizileri bedava olarak sunacak, çünkü hizmet reklamlarla desteklendiğinden, IMDb ya da Amazon Prime aboneliği gerekmiyor. İzleyicilerin platformdaki içerikleri izlemeye başlamak için ücretsiz bir IMDb hesabı oluşturması yeterli oluyor.

The Illusionist, Memento ve The Last Samurai gibi daha eski filmler acilen serviste izlenebiliyor. Fringe, Heroes, Without a Trace ve The Bachelor gibi içerikler de Freedive’ın mevcut televizyon programlarından bazılarını oluşturuyor. Platformda drama, komedi, nefret edilen şey, aksiyon, aile vb. dahil elde etmek üzere birden artı kategori bulunuyor. Servis hem, birkaç IMDb orijinal dizisine de sahip olacak. Kısacası yeni hizmet, tıpkı YouTube’da olduğu gibi reklamlarla, bedava olarak hizmet veren ve yer yer orijinal içeriğe de sahip bir dijital yayın platformu olarak karşımıza çıkacak.

Dijital yayınlama platformları gün geçtikçe daha çok bedel kazanmaya başlıyor. Örneğin, geçtiğimiz haftalarda yapılan bir araştırma, dünyadaki internet trafiğinin yüzde 15’inin Netflix‘deri geldiğini ortaya koydu. Netflix’in rakipleri Amazon Prime, Hulu gibi servisler de günden güne büyümeye devam ediyor. Bu da yeni hamlenin ne dek önemli olduğunu anlamamızı sağlıyor.

hemen IMDb’nin Freedive içeriklerini yayınlayabilen tek set üstü medya cihazları Amazon’un Fire TV ürünleri olacak. Zaten genele baktığımızda Amazon, Prime video abonelerinin Amazon dışındaki cihazlarda içeriklerini kullanmalarını zorlaştırıyor. Oysa IMDb, Freedive’ın Amazon Prime’a tarafından daha yaygın olarak kullanabileceğinin altını çiziyor. Uygulamanın ABD dışındaki kullanıcılar için ne vakit etkin edileceğine dair herhangi bir veri bulunmadığını da belirtelim.

Amazon Amazon Prime imdb IMDb Freedive

Favorilere Ekle

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved