Kişisel Web Blog

Abonelik modeliyle faaliyet gösteren e-ticaret platformu: Aydanaya.com

07.02.2019
121
Abonelik modeliyle faaliyet gösteren e-ticaret platformu: Aydanaya.com

Aydanaya.com, abonelik modeliyle online alışveriş platformu olarak etkinlik gösteriyor. Aydanaya.com pazaryerinden seçilen ürünler belirtilen periyotlarla ve bedava kargo ile kullanıcıya teslim ediliyor ve abone olmak için herhangi bir taahhüt verilmesi gerekmiyor.

AydanAya.com nedir?

Aydanaya.com’da karşımıza meydana çıkan “aboneli e-ticaret modeli“, kullanıcıların satıcıların ürünlerine “abone” olduğu bir satış modeli diyebiliriz. Bir başka deyişle de tüketicilerin sık tükettiği ve kayıtlı periyotlarda daima satın aldığı ürünler için geliştirilmiş yeni nesil bir e-ticaret sistemi. Aydanaya.com, kayıtlı mahsul paketleri oluşturuyor ve bu ürünleri haftalık, aylık ya da çeyreklik gibi öbür dönemlerde sipariş elde etmek üzere satışa sunuyor. Kullanıcılar da seçtikleri ürünü, belirlediklere döneme kadar uyumlu olarak satın almış oluyorlar. Aydanaya.com’un yazılım geliştirmesi 2018 Ocak ayında başladı. Teşebbüs, Temmuz ayında ise kullanıcıların hesap açıp abonelik yaratabileceği bir platforma dönüştü. Kart gizleme için BDDK lisanslı global firma ile meslek birliği yapılarak, tüm abonelik idare altyapısı AydanAya.com ekibi kadar geliştirildi. Web ara yüzü açık havada, iOS ve Android için mobil uygulamaların bulunduğunu da belirtelim.

Girişimin kökleri aboneli e-ticarete odaklanan Startsub’a dayanıyor. 2018 öncesi girişimlere yönelik aboneli e-ticaret daha alçak yapısı sağlamaya odaklanan Startsub, 2018 Ocak ayında yeni bir ortaklık yapısına geçti. Bu süreçte idare ekibi ve meslek modelinde de köklü değişikliler yapıldı. Yeni yönetimde, ZMT Ventures ortaklarından Mert Ocakoğlu ile beraber teknolojiden sorumlu Mehmet Davut ve operasyondan sorumlu Buğrahan Daldaban yer alıyor. Yeni yönetim, ocak ayında iş modelini en ince ayrıntısına kadar değiştirdi ve Aydanaya.com’u aboneli e-ticaret odaklı bir pazar yerine dönüştürmek için çalışmalarına başladı. 6 aylık yazılım geliştirmesi sonucunda da Aydanaya.com 2018 Temmuz’da, kullanıcılara pazar yeri modeliyle hizmete başladı.

6 ayda 100 bin üye ve 1 milyon dolar yatırım

6 ay gibi bir sürede 100 bin üyeye ve 1 milyon liralık satış rakamına ulaşan Aydanaya.com‘da yaratılan aylık satmak hacminin her ay yüzde 20 büyüdüğünün de altını çizelim. Girişimin ZMT Ventures Teşebbüs Sermayesi’nden de 1 milyon dolarlık yatırım aldığını belirtelim. Teşebbüs, satıcılardan herhangi bir aylık vergi almadan satmak başına kazanç paylaşımıyla çalışıyor. Aydanaya.com’un mahsul çeşitliliğini ve satıcı sayısını artmak için de hemen diğer online pazar yerlerine kıyasla düşük bir yüzde ile çalıştığını anlatmak de mümkün.

Perakende e-ticaret kategorilerinden süpermarket ürünleri ile başlayan teşebbüs, giyimden alıcı elektroniğine dek birçok ürünü pazar yerine eklemeyi hedefliyor. Platform, 2019 yılı içerisinde ürün çeşitliğini çoğaltmak ve dijital abonelikleri de dahil ederek çeşitliliğe ulaşmayı da hedefleri aralarında sayıyor. Aydanaya.com, 2019 ilk çeyreğinde yeni bir finansman turu yaparak aboneli e-ticareti, Türkiye’de büyüterek yeni global pazarla da birlikte taşımak için aynı vizyonu paylaşan kişileri ortaklık yapısının içerisine almayı planlıyor.

AydanAya.com Buğrahan Daldaban Mehmet Davut Mert Ocakoğlu

Favorilere Ekle

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved