Kişisel Web Blog

3D modeller, yüz tanıma teknolojisini aşmak için kullanılabilir

26.12.2018
229
3D modeller, yüz tanıma teknolojisini aşmak için kullanılabilir

3D baskı teknolojileri ile üretilen kafa ve yüzler, hackerlar ve polisler göre zeki telefonunuza sızmak için kullanılabilir. Özellikle iPhone X modeli bir uçtan bir uca bitmiş hayatımıza giren ve günümüzde böylece çok akıllı telefon modeli için kullanılan yüz tanınma teknolojileri, 3D kafa ve yüz modelleri bir uçtan bir uca zahmetsizce aşılabilir. Forbes konu ile ilgili bir haber yayınlayan Forbes, böylece çok akıllı telefon modelini 3D kafa ve yüzler ile test etti.

Android modeller sınıfta kaldı

Yapılan testte LG G7 ThinQ, Samsung Galaxy S9, Samsung Note 8, OnePlus 6 ve iPhone X modellerinin kullanıldığını belirtelim. Yapılan testlerde bütün Android zeki telefonlar başarısız bir sonuç alırken yalnızca iPhone X modeli testi başarılı bir şekilde geçti. Kısacası Android modellerin 3D kafalar ve yüzler ile aşılabilen yüz tanıma teknolojileri kullandıkları ortaya çıkmış oldu. Eğer yüz tanıma destekli bir Android akıllı telefon kullanıyorsanız güvenlik anlamında yüz tanımaya öyle güvenmemenizi öneririz.

Natürel fakat Android akıllı telefonların iPhone X modelinin tersine parmak izi teknolojisin hala kullandığını da hatırlatalım. Eğer yüz tanınma teknolojisini göstermek istemiyorsanız hala en güvenli yöntem parmak izi teknolojisi gibi görünüyor. 3D kafa ve yüzler yaratmanın çok ucuz ve kolay olmadığını da hatırlatalım. Yurt dışarıda hizmet veren Prosthetics, Corneas ve Firearms gibi girişimler ayrıntılı 3D modeller üretebiliyor.

Buradaki belli başlı problem ise 3D modellerin zeki telefonunuzun yüz tanıma teknolojisini aşması için hacker ve polisler göre kullanılabilmesi. Kabul edilen yasa ve kanunlar bir polisin sizden zeki telefon şifrenizi istemesini engelliyor fakat yüz tanınma ve parmak izi gibi teknolojilerden yararlanmasını engellemiyor. Kısacası 3D kafalar ve yüzler baştan sona izniniz olmadan akıllı telefonunuza antre yapılabilir.

3D Android Apple iPhone X iPhone

Favorilere Ekle

ETİKETLER: , , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved