Kişisel Web Blog

2018’in yapay zeka temelli en iyi 5 fotoğrafı

26.12.2018
314
2018’in yapay zeka temelli en iyi 5 fotoğrafı

Google, 2017’de sessiz sedasız Arts & Culture adlı bir başvuru formu yayınladı. Başvuru Formu ilk başlarda o kadar dikkat çekmiyordu, lakin Arts & Culture’ın “Art Selfie” bölümüyle kullanıcılar, kendi fotoğraflarını çekip uygulamaya yükledikten daha sonra sanat eserlerindeki benzerlerini bulabilmeye başladı. Yapay zeka yardımıyla meşhur tablolardaki benzerlerini bulan ve benzerliklerini yüzde olarak sistem üzerinden gören kişiler de uygulamanın eskisine kıyasla daha popüler ayla gelmesini sağladı.

Art Selfie, 2018 yılında viral haline geldi ve aynı zamanda Arts & Culture, App Store’da en fazla indirilen uygulamalar arasına girdi. Bu gelişmelerin ışığında 2018’in suni zekanın yılı olduğunu söylemek olası. Biz de bu yazımızda 2018’in suni zekayı odağına alan en iyi 5 fotoğrafını sizler için inceledik.

Suni zeka, fotoğraflardaki çıplaklığı kapatabiliyor

2018 her tarafında suni akıl, sanatçılar göre eski ustalar gibi fotoğraf yapabilmek, nü ve görüş çizebilmek, sıfırdan havai fişek üretmek gibi faaliyetlerde kullanıldı. New York Times bile, Janelle Shane ile birlikte suni zeka yardımıyla Cadılar Bayramı kostümleri üretti. daha sonra bir Times illüstratörü bunları çizdi. Suni zeka araştırmacısı Robbie Barrat de çıplak portreler üzerindeki asap ağlarını eğiterek aşağıdaki gerçeküstü görüntüyü yarattı.

Şirketler, yapay zekayı pazarlama arabulucu olarak kullanıyor

Teknoloji şirketleri, kişilerin 2018’de kullanması için yapay akıl odaklı araçlar yayınladılar. Microsoft Research, adamakıllı şahısların söylediklerine dayalı bir imaj yaratabilen bir algoritma yarattı. Adobe, kullanıcının portresini Mona Lisa’dan Yunan heykeline kadar her tarza dönüştürmesini karşılayan bir vasıta yayınladı. IBM, ünlü olarak neye benzeyeceğinizi bildiren bir web sitesini yayına aldı. Aşağıdaki görsel de IBM’in web sitesinden aldığımız bir görsel. Bu yapay zeka araçları da şirketlerin suni akıl konusundaki yeteneklerini nasıl pazarladıklarını ortaya koyuyor.

Yapay zeka ile oluşturulan görseller kavram hakkında data veriyor

2018’de bakış üretmedeki en büyük buluşlardan biri, Google’da stajyer olarak çalışan Andrew Brock göre yaratılan BigGAN adlı bir algoritmaydı. Brock, birçok araştırmacının yapabileceğinden fazla daha fazla fotoğraf üstünde eğittiği karışık bir ağ meydana getirmek için Google’ın büyük hesaplama gücünden yararlandı. Sonuç ise daha önce görmüş olduğumuz suni akıl görselleri dünyasının aksine olağanüstü dokuya sahip görüntüler oldu.

Suni zeka yetersiz kalınca sanat devreye giriyor

Suni zeka topluluğu için en büyük zorluklardan biri teknolojinin nasıl geliştirileceği. Bu sene, teknoloji çalışanları şirketlerinin teknolojiyi nasıl uyguladıkları konusunda ayaklanma ettiler. bununla beraber algoritmaların dünyayı ve kendimizi deneyimleme biçimimizi ne kadar derinden değiştirdiğiyle ilgili sorular da devam ediyor. Aşağıdaki gösterme teknik olarak bir suni zeka tarafından oluşturulmadı, oysa yapay zekanın oluşturduğu görsel kültürün kayda değer bir eseri.

Sanatçıların algoritmik bir toplumun problemli doğasına ışık yetişmek için geleneksel medyayı nasıl kullandıklarına da bir misal. Shin Seung Back ve Kim Yong Hun, 10 sanatçıdan yüz tanıma algoritması kadar algılanamayacak bir yüz görüntüsünü boyamasını istedi. Her resmin bir bilgisayar kadar algılanmamasını karşılamak için, her ressamın çalıştığı yere üç adet yüz tanınma algoritmasına sahip bir kamera yerleştirildi. Sanatçılar çalıştıkça, kamera yüzleri aradı ve bir monitör sanatçının bulup bulmayacağını bildirip çalışmayı yönlendirdi, böylece nihai mahsul üç algoritmanın hepsinde görünmez olacaktı.

Suni akıl sahte görüntüler oluşturabiliyor

Bu sene Cincinnati Sanat Müzesi’ndeki “Life: Gillian Wearing” sergisinde yer alan Turner Ödüllü İngiliz sanatkâr Gillian Wearing, yabancıların cesetlerini suratına ayarlamak için deep fake adı bahşedilen bir usul kullandı. Deep fake görüntüler, gerçek görünen oysa adamakıllı sahte olan hareketli bir görünüm meydana getirmek için suni zeka yapımı videolar ve suni zekanın daha asap bozucu etkilerinden birini temsilcilik ediyor; gerçek olan ile olmayan arasındaki ayrımı ortadan kaldırıyor.

Suni Zeka

Favorilere Ekle

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved