Kişisel Web Blog

2018’de yüzde 63 büyüyen Armut.com, Avrupa ve Orta Doğu liderliğini hedefliyor

06.02.2019
150
2018’de yüzde 63 büyüyen Armut.com, Avrupa ve Orta Doğu liderliğini hedefliyor

Online hizmet sektörünün lideri Armut, bugün 2018 yılını değerlendirdi. Armut.com’un kurucuları Başak Taşpınar Değim ve Erol Değim’in konut sahipliği yaptığı toplantıda  yükselişe geçen yeni hizmet alanlarından sıra dışı mesleklere, KOBİ’lerin ihtiyaçlarından Armut’un yeni yatırımlarına ve hedeflerine dek platforma dair bir çok detayı paylaşıldı.

Toplantıda paylaşılan verilere tarafından Armut 2018 yılında yüzde 63 kazanç büyümesi yaşadı. Geçtiğimiz yıl baştan başa platformda 1.8 milyon hizmet talebi oluşturulurken, 2018’de platformdaki hizmet veren sayısı 291.744’e yükseldi.

Armut’un yurt dışı operasyonu Homerun‘ın verilerinin de paylaşıldığı toplantıda, bu yeni operasyonun talep alanında yüzde 317 artış kaydettiği açıklandı. Paylaşılan verilere göre Homerun, bu sene yüzde 2800 hizmet veren büyümesi yakaladı. Bu noktada Homerun’un 48 bambaşka kategoride hizmet verdiğini de ekleyelim.

 

Toplantıda Başak Taşpınar Değim ve Erol Değim, öne çıkan kategorilerin ülkelere kadar farklılık gösterdiğine de değindi. Buna tarafından Armut’un Türkiye’de genelde öne çıkan kategorileri nakliye ve ev temizliği olarak konumlanırken, Suudi Arabistan’da öne meydana çıkan kategoriler su kaçakları ve Böcek İlaçlama olarak kendini gösteriyor. giderken Armut’un en fazla tercih edilen kategorilerinin sırasıyla Tadilat (%29), Taşıma (%23), Temizlik (%18), Özel Ders (%8) kategorileri olduğunu belirtelim.

Yurt dışı operasyonlarını Türkiye’den yöneten Armut ekibi, pazarların ayrı olmasına rağmen tip davranışlarının birbirine benzerliğinden de bahsetti. Bu anlamda Başak Taşpınar Değim, 2.5 yılda Türkiye’de geldikleri yere yurtdışında 6 ayda geldiklerini de ekledi. Romanya pazarında lider konumuna yükselen Armut, Suudi Arabistan da ise taşıma kategorisinde lider olduğunu açıkladı.

Operasyonları Türkiye’den yönetirken platformun hizmet kalitesini korumak için eşleştirmeler için kullandıkları algoritmalardan faydalandıklarını belirtlen Erol Değim,  hizmet verenlerin kalitesini gözetmek için de Cihaz Öğrenmesi ve puan sistemi kullandıklarını ifade etti. Değim, Armut için 2012’de yapay akıl geliştirmeye başladıklarını da belirtti.

Armut’un hizmet veren kalitesinin korunması hakkında soruları yanıtlayan Başak Taşpınar Değim, platformun kaliteyi ödüllendiren sisteminden laf etti. Bu sisteme kadar olumlu yorumlar ve yüksek puanlar bölge hizmet verenler, platformda daha fazla ve daha yerinde fiyatlı işlerle karşılaşıyor. Buna karşın Armut, yeni gelen hizmet verenlere de fırsatlar sunarak, ilk yıldızlarını alana kadar onları yönlendiriyor.

Platformdaki yenilikler

Platformuna yeni eklenen kategorilerinin büyümesinden de bahseden Armut ekibi, özel derslerin yüzde 8, kişisel hizmetlerin ise  yüde 22 büyüme kaydettiğini aktardı. 2018’in hizmet trendleri ise sırasıyla Yoga Özel Dersi, Pilates Özel Dersi, Masaj ve Epilasyon. Armut’ta kullanıcılara sunulan yeni hizmetler ise Drone Tamiri, İmar Barışı Danışmanlığı, Alışveriş Koçu ve Suşi Yapımı olarak öne çıkıyor.

Konut temizliği konusunda markalaşan Armut, hizmet verenlerin geri bildirimlerini ve platformun dikkat çeken özelliklerini de paylaştı. Armut’un temizlediği evlerin yüzde 94 artma gösterdiğini belirten ekip, hizmet verenlerin de online emniyet sistemiyle kendilerini daha güvende hissettiklerini açıklama etti. Bu kategoriye abonelik sistemi getirdiklerini bildiren Armut ekibi, bu sayede kullanıcıların yıllık 1000 TL tasarruf etmesini sağladıklarını da ifade etti.

Bu sene Armut’un yayına aldığı  ihtiyaca göre fiyat hesaplayan Rahat Taşın ile iligili verileri paylaşan takım, bu yeni platformun yüzde 952 çoğalma kaydettiğini ve toplam 96.360 eşya taşındığını belirtti. Benzer şekilde Armut geçen ay 3 büyük şehirde yayına aldığı masaj kategorisinin rezervasyon ve anında ödeme özelliklerini de tanıttı.

Toplantıda Armut’a eklenen yeni özelliklere de değinildi. Buna kadar Armut bu sene anında fiyat hesaplama özelliğine kavuşurken, Turkcell BİP uygulamasında da yeni bir chatbot yayınladı. Bu noktada chatbot’un birincil 5 ayda 3185 istek aldığını belirtelim.

Gelecek Planları

Son olarak Yurtdışı ve yatırım alma planlarını paylaşan Başak Taşpınar Değim ve Erol Değim, gelecek yıl Romanya’da bir büro açma ihtimalinin bulunduğunu dile getirdi. İngiltere’de varsayım ettiklerinden daha fazla yükselme kaydettilerini gösteren ikili, Homerun’ın pazardaki 15 rakibi arasında 9. sıraya yerleşmeyi başardıklarını da açıklama etti. ABD, İngiltere, Darı, Suudi Arabistan ve Romanya olmak üzere antre yaptıkları 5 pazarın üçünde başarıyı yakaladıklarını söyleyen Armut Kurucuları hedeflerinin birincil etapta Avrupa ve Ortadoğu lideri elde etmek olduğunu dile getirdi. Bu noktada Homerun’ın köklü ve büyük kuruluşların bulunduğu ABD pazarında rekabet etmekte zorlandığını belirtelim.

Toplantıda yatırım alma konularında soruları cevaplayan Başak Taşpınar Değim, iki anapara fonu ile iletişimde olduklarını fakat başabaş noktasını yakalamadan yatırım almak istemediklerini ifade etti.

Armut Başak Taşpınar Değim Erol Değim

Favorilere Ekle

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hasan ZANBAK Copyright © 2018 - All rights reserved